
Чому та коли стерилізувати вашого кота чи кошеня
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Одне з найчастіших питань, з якими стикаються ветеринари, стосується стерилізації. Існує також певне нерозуміння щодо термінології, тож давайте скажемо відразу, що термін "кастрація" застосовується до самців, тоді як "стерилізація" стосується також і самиць. Надалі у статті ми будемо використовувати термін "стерилізація" як загальний для самців і самиць. Найчастіше питають: “Коли треба стерилізувати кота?” та “Які переваги дає стерилізація?”
Переваги від стерилізації вашого кота чи кошеняти.
Будь-яке хірургічне втручання пов'язане з певним ризиком, тож ми природно схильні відмовлятися від операцій для свого улюбленця, якщо вони не є абсолютно необхідними. Стерилізація самця означає видалення обох яєчок, а для самиць найтиповіше видалення яєчників та іноді також матки – у залежності від думки вашого ветеринара. Стерилізація означає не тільки відсутність потомства, але й зміну гормонального фону. Обидва цих явища мають певні переваги як для вашого кота, так і для вас – його власника.
Коти за природою є одинаками, які люблять жити окремо від інших котів. Але якщо вони не стерилізовані, то і коти, і кішки шукатимуть партнера для спарювання. Коти, що не стерилізовані, зазвичай агресивніші до людей та інших котів. Вони віддалятимуться від дому та позначатимуть свою територію. Кіт маркує "свої землі" сечею – на меблях, у саду. Більшості власників це дуже не подобається.
Коти часто сваряться між собою. Вони ризикують захворіти на вірус котячого імунодефіциту (FIV), а отримані під час бійок рани можуть призвести до виразок, лікування яких потребуватиме ветеринарної допомоги. Коти, що не стерилізовані, гуляють далі від дому та більше ризикують потрапити під машину.
Але стерилізація надає певні переваги й самицям також. Якщо кішка не вагітніє, у неї виникатиме тічка кілька разів на рік. Мені часто телефонують стурбовані власники, які не розуміють, чому їхня кішка катається по підлозі та скавучить, ніби їй дуже боляче. Насправді в неї просто тічка. Вона також може дуже голосно та драматично "підзивати" самця!
Стерилізація повністю припиняє цю поведінку. Існує популярне повір'я, нібито кожна кішка має хоча б одного разу народити кошенят. Воно не має нічого спільного з реальністю. Більш того, кожна вагітність є небезпечною як для кішки, так і для кошенят.
Стерилізація також має певні переваги для здоров'я самиць. Зменшується вірогідність появи пухлин молочних залоз та піометри – інфекції матки, – які можуть загрожувати життю тварини.
Коли стерилізувати кошеня.
Раніше котів і кішок рекомендували стерилізувати з шести місяців, але останнім часом ця думка змінилася. Більшість кішок є статево зрілими та можуть вагітніти уже з чотирьох місяців, що часто призводить до появи небажаних кошенят. Загальною рекомендацією зараз є стерилізація з чотиримісячного віку. Звичайно, у різних країнах можуть бути різні рекомендації, тож найкращим рішенням буде спитати поради вашого ветеринара. Пам'ятайте: стерилізувати кішку ніколи не пізно, тож якщо ви цього ще не зробили, це залишається можливим.
Після стерилізації у котів сповільнується метаболізм, що робить їх більш схильними до ожиріння. Щоб запобігти цьому, порадьтеся з ветеринаром стосовно можливої зміни раціону. Не змінюйте раціон, не порадившись із ветеринаром, під час активного росту улюбленця.
У мене за довгі роки було кілька котів, і я без вагань стерилізувала їх усіх. Ввважаю, що переваги стерилізації значно перевищують ризики як для них, так і для мене. Пам'ятайте, що у світі є багато покинутих тварин, а розмножуються котики дуже швидко. Небажані кошенята, яких ніхто не взяв до себе, житимуть нелегким життям. З урахуванням усього сказаного можу заявити вам як ветеринар і як власниця колишнього небажаного кошеняти, косоокої кішки на ім'я Стелла, що я дуже рекомендую вам стерилізувати вашого кота, кішку чи кошеня.
Якщо вам цікаво, ми також маємо інші статті про те, чому варто стерилізувати вашого собаку, як це найкраще зробити і які зміни поведінки можуть після цього виникнути.