
Чому та коли стерилізувати вашого собаку чи щеня
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Одне з найчастіших питань, з якими стикаються ветеринари, стосується стерилізації. Існує також певне нерозуміння щодо термінології, тож давайте скажемо відразу, що термін "кастрація" застосовується до самців, тоді як "стерилізація" стосується також і самиць. Надалі у статті ми будемо використовувати термін "стерилізація" як загальний для самців і самиць. Найчастіше питають: “Коли треба стерилізувати собаку?” та “Які переваги дає стерилізація?”
Переваги від стерилізації вашого собаки чи цуценяти
Будь-яке хірургічне втручання пов'язане з певним ризиком, тож ми природно схильні відмовлятися від операцій для свого улюбленця, якщо вони не є абсолютно необхідними. Стерилізація самця означає видалення обох яєчок, а для самиць найтиповіше видалення яєчників та іноді також матки – у залежності від думки вашого ветеринара. Вона може виконуватись як із розтином черевної порожнини, так і з застосуванням лапароскопії. Стерилізація означає не тільки відсутність потомства, але й зміну гормонального фону. Обидва цих явища мають певні переваги як для вашого кота, так і для вас – його власника.
Ці переваги відрізняються у самців і самиць. Розгляньмо спочатку самиць.
Найбільша перевага стерилізації для самиць – це запобігання появі пухлин у молочних залозах. Що раніше зробити стерилізацію, то більш вагомою буде ця перевага. Пухлини молочних залоз у нестерилізованих самиць можуть бути дуже агресивними та швидко розповсюджуватись всім всім тілом, тож запобігання значно краще, ніж лікування. Стерилізація може також запобігти піометрі – інфекції матки. Піометра загрожує життю тварини та практично завжди вимагає стерилізації. Але така операція є більш ризикованою у випадку інфекції – тварина хвора, її матка часто сильно припухла від запалення.
Теперь перейдемо до самців. Тестостерон є дуже сильним гормоном, який у значній мірі визначає поведінку самців. Він стимулює конкурентну поведінку та особливо – прагнення до спарювання. Нестерилізовані самці проводять більшість свого часу у пошуках самиці для спарювання. Це означає, що їх складніше контролювати, що вони набагато більш схильні до втеч під час прогулянок і взагалі можуть вас ігнорувати, тому що їхній мозок зайнятий більш важливими питаннями.
Вони є також набагато більш схильними до того, щоб мочитися не там, де треба. Тож стерилізація може дати власнику певні переваги: стерилізовані самці є менш агресивними, слухнянішими та загалом більш товариськими.
Але стерилізація надає певні переваги й тварині також. Кастровані пси не ризикують захворіти на рак яєчок, грижу чи пухлини навколо анусу. Нестерилізовані собаки з певного віку дуже часто мають проблеми зі збільшенням простати, що створює проблеми у дефекації та загальний дискомфорт. Стерилізація запобігає виникненню усіх цих ускладнень.
Але звичайно, остаточне рішення щодо стерилізації вашого собаки лишається за вами. Якщо ви задумуєтесь про це, то ваш ветеринар може дати вам кілька корисних порад. Допомогти у прийнятті цього рішення вам також можуть ці декілька статей
Коли стерилізувати собаку.
Щодо цього питання існують різні точки зору, тож порадьтеся з вашим ветеринаром, враховуючи стать, породу та характер вашого улюбленця. Самців найчастіше можна стерилізувати з 5-місячного віку, хоча є й деякі винятки. Але якщо ваше щеня зростає дуже боязким, деякі знавці поведінки тварин рекомендують, щоб воно трохи підросло та набралося впевненості перед кастрацією, інакше боязкість може перетворитися на серйозну проблему. Крім того, у собак великих пород у випадку ранньої стерилізації трапляються ортопедичні проблеми, тож ветеринари часто рекомендують почекати до віку 9-12 місяців.
Самиць найкраще стерилізувати до першої тічки – тобто у віці приблизно 5-6 місяців. Це дає найкращий захист від пухлин молочних залоз. Це також запобігає небажаним вагітностям, адже перша тічка може пройти непомітною.
І нарешті…
Як ветеринар я зазвичай рекомендую те, що зробила б для моїх власних тварин. Я зробила стерилізацію обом своїм чудовим псам у віці шести місяців та зробила б так само для будь-якого іншого свого собаки. Ввважаю, що переваги стерилізації значно перевищують ризики. Мої собаки радували мене протягом 15 років – і згідно з дослідженнями, стерилізовані тварини зазвичай живуть довше. Собаки стають справжніми членами родини, тож якщо ви хочете, щоб вони були з вами якнайдовше, я дуже рекомендую вам зробити стерилізацію.
Якщо вам цікаво, ми також маємо інші статті про те, чому варто стерилізувати вашого кота, як це найкраще зробити і які зміни поведінки можуть після цього виникнути.
Пов'язані статті
-
Через шкідливі звички у вашого собаки бурчить у животі?
Собаки за своєю природою дуже допитливі. Це означає, що вони можуть обнюхувати все, що насправді не варто було б — зіпсовану їжу, померлих тварин або птахів, що вже розкладаються, і викинуті людьми наїдки, — а іноді навіть куштують один-два шматочки, щоб просто дізнатися, як смакує ця штука з незвичним запахом.