Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Використання ефірних олій стає все більш популярним, вони застосовуються у різних сферах – для продуктів для чищення, засобів особистої гігієни, медицини тощо. А як щодо продуктів для котів? Чи існують продукти для котів із ефірними оліями? Чи можна давати ефірні олії котам? Ось що потрібно знати власникам котів.
Ефірні олії: що це таке?
Ефірні олії – це екстракти рослин, відомих своїми ароматичними або/та лікувальними властивостями, зокрема троянда чи босвелія. Вони використовуються для виготовлення засобів особистої гігієни та предметів домашнього вжитку. Зверніть увагу, що вони не належать до незамінних жирних кислот, які є важливими поживними речовинами, що містяться в кормах для котів.
Ефірні олії зазвичай використовуються в ароматерапії, практиці вдихання розпиленої олії або нанесення її на шкіру, наприклад, під час масажу. Фахівці лікарні Ліверпульського університету NHS Trust стверджують, що аромати й хімічні речовини, що містяться в оліях, можуть "викликати різні емоційні та фізіологічні реакції", які можуть допомогти зменшити біль, зняти напруження й покращити настрій.
Особисте та господарське використання
Зі зростанням кількості інтернет-магазинів і відновленням інтересу до натуральних товарів для здоров'я ефірні олії сьогодні є більш доступними, ніж будь-коли. Вони застосовуються в повсякденному житті різними способами, наприклад, в спреях для очищення, дезінфікуючих засобах для рук, ароматизаторах, засобах для прання чи для зволоження шкіри.
Як усе це стосується котів? Представники сімейства котячих мають жити в безпечному для котів приміщенні, а це значить, що шкідливі речовини, як-от ефірні олії, повинні зберігатися в недоступному для них місці.
Токсичні для котів ефірні олії
Благодійна організація Cats Protection попереджає, що більшість ефірних олій є шкідливими для вашого вихованця, так само як і деякі кімнатні рослини можуть бути токсичними для них. У концентрованому вигляді ефірні олії особливо небезпечні, вони можуть бути токсичними навіть у невеликих кількостях. За даними благодійної ветеринарної організації PDSA, такі види можуть бути особливо небезпечними:
- кориця
- цитрусові олії
- гвоздика
- евкаліпт
- лаванда
- м'ята блошина
- м'ята перцева
- сосна
- береза
- чайне дерево
- гаультерія лежача
- іланг-іланг
Ефірні олії можуть продаватися в чистому вигляді, але часто вони входять до складу інших засобів побутової хімії, таких як репеленти або розчинники для фарб/уайт-спірит/скипидар (скипидар – це ефірна олія). Благодійна організація International Cat Care зазначає, що подібні продукти можуть бути надзвичайно токсичними для котів.
Олія чайного дерева: протипоказана для представників котячих
Олія чайного дерева дуже небезпечна для котів. Спрей з олією чайного дерева часто рекламується як "природний" засіб від бліх для домашніх тварин, але журнал The Veterinary Nurse попереджає, що олія чайного дерева може викликати проблеми зі шкірою, серйозні неврологічні побічні ефекти й навіть спричинити загибель як для котів, так і для собак. Ризик особливо високий, коли олія використовується в нерозбавленому вигляді. Всього кілька крапель можуть викликати побічні ефекти. Для уникнення неприємностей краще не використовувати олію чайного дерева для лікування кота (або собаки!).
Чи існують ефірні олії, безпечні для котів?
Загалом, безпечних ефірних олій для котів не існує. Благодійна організація Cats Protection повідомляє, що контакт з ефірними оліями може призвести до пошкодження органів, печінкової недостатності, судом і навіть мати летальні наслідки для наших пухнастих друзів. Це може статися в результаті:
- контакту зі шкірою, наприклад, при втиранні чи розпиленні олії на шерсть або шкіру вихованця.
- потрапляння в організм при злизуванні улюбленцем масла зі своєї шерсті/шкіри/лап або при поїданні/злизуванні чого-небудь, що містить олію.
- вдихання, наприклад, коли кіт вдихає олії, розпорошені з аерозолю або продукту для чищення.
Однак, якщо вам потрібно використати ефірні олії в домашніх умовах, ви можете вжити деяких запобіжних заходів. PDSA і Cats Protection попереджають, що продукти, які поширюють ефірні олії в повітрі, такі як очеретяні дифузори, електричні дифузори й освіжувачі повітря, а також ультразвукові дифузори, можуть бути небезпечними, оскільки тварина може вдихати олії. Краплі розпиленого масла можуть потрапити на шерсть вашого улюбленця й він може їх злизати під час догляду за собою. Якщо ви все ж використовуєте дифузори, благодійна ветеринарна організація PDSA рекомендує використовувати їх тільки в приміщеннях із закритим доступом, в які кота можна не пускати, й переконатися, що приміщення добре провітрено, перш ніж дозволити вихованцеві увійти в кімнату.
Використовуйте продукти для чищення та засоби особистої гігієни без ефірних олій, якщо це можливо. Якщо ви використовуєте ефірні олії, рекомендується розбавити їх, щоб звести ризик до мінімуму, й ретельно вимити руки, перш ніж торкатися вашого вусатого друга. При зберіганні ефірних олій (та інших продуктів, які містять їх) майте на увазі, що коти люблять забиратися на високі поверхні й протискуватися у вузькі отвори, тому варто тримати засоби в недоступних для них місцях.
І останнє: не використовуйте ефірні олії як засіб від бліх або для лікування вашого вихованця; зверніться до ветеринара за рекомендацією або рецептом препарату. Якщо ви сумніваєтеся в безпеці використання ефірних олій, проконсультуйтеся з ветеринарним лікарем.
Коли слід звернутися до ветеринара
Згідно з PDSA, до симптомів отруєння ефірними оліями відносяться наступні:
- надмірне слиновиділення або слинотеча
- блювота
- тремтіння або тремор
- хитка ходьба
- млявий вигляд
- утруднене дихання або хрипи
- зомління
- судоми
Якщо ви підозрюєте, що ефірна олія потрапила всередину організму вашого улюбленця, негайно зверніться до ветеринара або клініки невідкладної допомоги й припиніть використання продукту з ефірною олією, який, на вашу думку, міг викликати ці симптоми.
Дописувач

Крістін О'Браєн
Крістін О'Браєн – письменниця, мама та власниця котів зі стажем, у чиєму домі хазяйнують дві російські блакитні кішки. Її роботи також публікуються в Care.com, What to Expect та Fit Pregnancy, де вона пише про домашніх тварин, вагітність і сімейне життя. Ви можете знайти її в Instagram і Twitter за адресою @brovelliobrien