Деменція у котів: більше ніж «просто старіння»

Публікація: Dr. Patty Khuly
хв читання

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Не тільки люди, але й коти страждають від деменції. На жаль, коти, яким пощастило жити довге життя, можуть певною мірою страждати від деменції, що також є відомою як когнітивна дисфункція. Якщо здається, що кіт зрілого віку має сплутану свідомість, насправді це може означати, що він страждає від чогось більшого, ніж «просто старіння».

Коти зрілого віку: нова галузь досліджень

Деменція у котів — це підступна хвороба, яка часто недостатньо діагностується, недостатньо лікується і неправильно сприймається ветеринарами та власниками домашніх тварин. Оскільки зараз коти живуть довше, ніж будь-коли раніше, цей діагноз зустрічається дедалі частіше.

Коти з деменцією мають такі ж самі симптоми, що й люди зі старечею деменцією або хворобою Альцгеймера. Зараз все більше ветеринарів починають цікавитися, чи є щось, що допоможе при деменції у котів.

Великий пухнастий рудий кіт спить на підлозі

Симптоми когнітивної дисфункції у котів

Мозок, як і будь-який інший орган, із віком старіє. Ознаки «зношення» мозку котів зрілого чи літнього віку часто починають проявлятися у віці від 10 до 15 років. Після появи перших симптомів вони з'являються все частіше, оскільки хвороба прогресує, — і це вже помічають власники тварини.

Серед типових симптомів деменції у котів можна виділити такі:

  • загальна дезорієнтація (збентеженість через нерозуміння свого місцезнаходження, безцільне блукання, нерозуміння сигналів, що асоціюються з рутинними діями, наприклад, годуванням);
  • знижена активність і менша зацікавленість в іграх;
  • зміна циклу «сон–неспання» (коли тварина не спить усю ніч і спить впродовж усього дня);
  • менше зацікавленості в їжі, воді, інших котах у домі, а також у взаємодії з людиною;
  • ігнорування котячого лотка;
  • вокалізування (тварина голосно нявкає, особливо вночі).

Ветеринарія досі шукає відповіді на питання щодо деменції у котів. Чи належить така деменція до певного неврологічного захворювання? Чи ідентична вона тим процесам, які ми спостерігаємо у людей? Чи можна її лікувати?

Як відрізнити деменцію у котів від інших хвороб?

Існує безліч геріатричних хвороб, симптоми яких схожі на симптоми деменції у котів. Оскільки всі вони часто проявляються на певному етапі життя, ретельне обстеження у ветеринара може гарантувати вашому улюбленцю належне лікування та догляд. Що раніше ви почнете обстеження, то краще!

Гіпертиреоїдизм

Гіперфункція щитоподібної залози, що виробляє забагато тиреоїдних гормонів, є розповсюдженим захворюванням, яке часто діагностують у котів зрілого віку. Надлишок тиреоїдного гормону заважає функціонуванню органа й навіть може порушувати роботу мозку. Такі висновки робить The Animal Trust. Одним із симптомів є збільшення апетиту: ви починаєте помічати, що ваш кіт постійно просить їжу. Іншими симптомами також є гіперактивність і вокалізування, через що хворобу можна сплутати з деменцією. Ваш ветеринар може зробити аналіз крові, щоб перевірити, чи належним чином функціонує щитоподібна залоза вашого улюбленця.

Артеріальна гіпертензія

Коти також можуть страждати від підвищеного тиску. За даними Cats Protection це зазвичай трапляється як наслідок інших захворювань, наприклад, ниркової недостатності або гіпертиреоїдизму. Підвищений кров'яний тиск може призвести до сліпоти, а також спричиняти тривогу й сплутаність свідомості. Ваш ветеринар може виміряти кров'яний тиск, щоб допомогти вирішити цю проблему.

Глухота й погіршення роботи сенсорної системи

Глухі коти не відчувають гучність свого нявкання. Це впливає на поведінку котів так само, як у людей: літні люди стають більш дезорієнтовані через погіршення відчуття звукових сигналів навколишнього середовища. Так само і сліпота призводить до сплутаності свідомості у котів зрілого віку.

Остеоартроз або інші чинники хронічного болю

Дуже важко визначити, чи страждає ваш кіт від болю, оскільки більшість котів не виражають свій біль чи дискомфорт так, як це роблять люди. Більшість із них приховує свій дискомфорт, оскільки це механізм виживання. Попри це коти зрілого віку, що страждають від болю через такі хвороби як остеоартроз, відчуваючи дискомфорт, можуть вагатися, перш ніж зайти в лоток, і навіть почати його ігнорувати. У них також знижується активність і спостерігається небажання гратися. 

Пухлини мозку або інші неврологічні захворювання

Коти зрілого віку, які мають симптоми деменції, насправді можуть мати пухлини мозку. Пухлини можуть призводити до епілептичних нападів і колапсу. Але слід звертати увагу також на такі види нестандартної поведінки, як відсутність координації або реагування на «невидимі» об'єкти. Багато інших неврологічних захворювань можуть також спричиняти симптоми, схожі на симптоми деменції у котів.

Триколірна кішка дивиться вгору на тлі дерев'яної підлоги

Як допомогти своєму коту зрілого віку

Будь-якого кота зрілого віку, у якого спостерігаються симптоми деменції, слід обстежити на наявність інших хвороб, що можуть мати схожі симптоми або супроводжувати це захворювання. Якщо ваш кіт страждає від деменції або сплутаності свідомості, дотримуйтеся вказаних нижче рекомендацій, щоб гарантувати йому безпеку та комфорт.

  • Не випускайте свого улюбленця на вулицю та слідкуйте за його переміщеннями.
  • Регулярно годуйте кота й забезпечуйте освітлення вдома, щоб тварина могла орієнтуватися.
  • Уникайте серйозних змін у помешканні (наприклад, придбання нової тварини або переїзду).
  • Давайте їжу, збагачену вітаміном E та антиоксидантами, що корисні для здоров'я мозку.
  • Забезпечте максимальну зручність лотка, наприклад, зробіть зручний підйом або невелику глибину.
  • Пропонуйте прості зручності для котів зрілого віку, наприклад, додаткові ліжка та теплі місця.
  • Регулярно водіть свого улюбленця на огляд до ветеринара.

Дуже важливо якомога швидше звернутися до ветеринара у випадку виявлення будь-яких симптомів деменції. Для власників котів важливо розуміти, що їхні улюбленці можуть не «просто старіти», а страждати від реальної хвороби, що потребує додаткового догляду. Оскільки визначити сплутаність свідомості у кота, на відміну від такої у людей, доволі важко, першим важливим кроком, що дозволить діагностувати та лікувати деменцію, стане розуміння його нормальної поведінки.

Дописувач

Доктор Патті Хулі

Доктор Патті Хулі з відзнакою закінчила коледж Веллслі та Школу ветеринарної медицини Пенсільванського університету. Вона отримала ступінь магістра ділового адміністрування у Вортонській школі бізнесу в межах престижної програми подвійного диплома доктора ветеринарної медицини та магістра ділового адміністрування. Вона відкрила власну ветеринарну клініку Sunset Animal Clinic у Маямі (Флорида). Але це не все. Доктор Хулі — затята читачка, пристрасна в'язальниця, фанатка гарячої йоги, меломанка, бігунка-любителька та невтомна гурманка. Вона живе в Південному Маямі з трьома собаками, незліченною кількістю котів, двома врятованими козами та кумедною зграєю курей.

Ви можете стежити за її творчістю на сайтах DrPattyKhuly.com і SunsetVets.com.

 

Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA та Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)

Пов'язані статті

Пов'язані статті