Закреп у кота: симптоми та причини

Публікація: Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
хв читання (Час читання: 5 хвилин)

Турботливий власник почухує сірого кота з білими грудьми по голові

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

У котів, так само як і в людей, час від часу можуть траплятися закрепи– і це неприємно для всіх. Помітити, що в кота розлад шлунку або проблема з кишківником, нелегко, особливо, якщо він ходить у туалет надворі. Утім, це зазвичай супроводжується деякими характерними симптомами, за якими можна прослідкувати.

Що таке закреп?

Закреп — це, власне кажучи, стан протилежний діареї. Кал стає сухим, твердим і важко виходить. Це може викликати дуже неприємні відчуття, а якщо закреп не проходить упродовж декількох днів, коти можуть почуватися справді кепсько.

Найпоширеніші причини закрепів у котів

Загалом коти доволі невибагливі до догляду, але є декілька чинників, що можуть призвести до закрепів. Розгляньмо їх і дізнаймося, як визначити наявність проблеми.

Зневоднення. Пращури котів жили в спекотному та посушливому пустельному кліматі, тому їхній організм добре пристосований для того, щоб зберігати воду. Через це вони зазвичай мало п'ють, що може привести до зневоднення і сухості калу.

Така ситуація ще більш імовірна, якщо в будинку мешкає декілька котів, і один із них може отримувати недостатню кількість їжі та води через цькування з боку більш агресивного сусіда. Аби ваш кіт не страждав від нестачі води, поставте вдома декілька мисок із водою в різних місцях, щоб він скрізь мав доступ до неї. Подбайте, щоб у вас вдома було принаймні на одну миску з водою більше, ніж котів. 

З міркувань зручності багатьох котів зараз годують сухим кормом, через що вони можуть пити менше, ніж за звичайних умов. Якщо ви годуєте кота вологим кормом, наприклад, із пакетиків або консервних бляшанок, це чудовий спосіб гарантувати, що він отримує достатньо рідини. 

Ковтання шерсті Коти просто жити не можуть без вилизування, і проводять за цим важливим заняттям приблизно 30–40 % всього часу, коли не сплять. Хоча деякі коти, що проковтнули забагато шерсті під час вилизування, можуть позбавитися від однієї-двох грудочок за допомогою блювання, решта шерстинок піде далі кишковим трактом і може забити його на виході.

Травми та біль Через такі травми, як перелом кісток тазу, місце, де розташований товстий кишківник, може фізично звузитися, і коту буде важко випорожнятися. Окрім того, суглоби в котів із віком стають менш гнучкими, і їм може бути боляче присідати. Тоді вони схильні уникати регулярного випорожнення, і кал в такому випадку занадто пересихає.

Пухлини Деякі пухлини в області кишківника можуть перешкоджати проходженню калових мас, чи то тиснучи на кишківник ззовні, чи то займаючи місце всередині.

Нервові захворювання Вміст кишківника просувається від одного краю до іншого завдяки хвилеподібним скороченням м'язів. Це називається перистальтикою. Це відбувається автоматично, без участі процесів мислення. У деяких котів з'являються нервові захворювання, що можуть порушувати цей автоматичний процес. Коти певних порід, наприклад сіамські, більш схильні до цього. Це може призвести до, як називають це захворювання, мегаколону, коли товста кишка стає дуже млявою і розширеною.

Інші захворювання До зневоднення, через яке потім може виникнути закреп, можуть також призводити інші захворювання, як от хвороби нирок.

Ожиріння та брак фізичної активності Ожиріння та брак фізичної активності можуть стати причиною закрепу, адже фізична активність стимулює перистальтику. 

Як зрозуміти, що у вашого кота закреп?

Порушення в роботі травної системи в котів не так вже й легко виявити. Блювання та діарея більш очевидні, а от звернути увагу на закреп набагато складніше.

Що може вам в цьому допомогти:

  1. якщо ваш кіт користується лотком, спостерігайте за змінами в частоті випорожнень і консистенції калу. Якщо ви раптом помітите, що вам не доводиться спорожняти лоток так часто, як раніше, або якщо випорожнення відрізняються за розміром або виглядом (тверді або грудкуваті), це може бути тривожним симптомом.

  2. Поспостерігайте за надмірним напруженням та нявканням. Якщо кіт явно кричить від болю або проводить у лотку надто багато часу без жодного результату, вам варто якнайшвидше показати його ветеринару. Це може бути симптомом закрепу, що потребує лікування, а іноді симптомом циститу або закупорки сечового міхура. Обидва стани потребують невідкладної медичної допомоги.

  3. Звертайте увагу також, якщо кіт не випорожнюється в іншому місці. У кота може бути запор, якщо йому боляче або складно користуватися лотком, або він не хоче виходити на вулицю, щоб випорожнитися.

  4. Загальна слабкість. Через закреп коти погано почуваються, так само як і ми. Іноді єдиною ознакою того, що у кота закреп, є нездужання. Вони можуть виглядати млявими й не бажати грати або спілкуватися з людьми.

Бажаємо, щоб у вашого кота ніколи в житті не виникали проблеми з кишківником, але якщо вас щось непокоїть, обов'язково порадьтеся з ветеринаром. Він скоріше перестрахується і виявить проблему на початковій стадії, поки ще не пізно. Можливо, допоможе просто зміна корму, додавання в раціон клітковини та води, але, за наявності якогось захворювання, — що раніше ви його виявите, то краще.

Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA