Кров у випорожненнях кота: чи потрібно хвилюватися?

Публікація: Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
хв читання (Час читання: 5 хвилин)

Сірий кіт із білими грудьми сидить на колінах у власника, уважно спостерігаючи за чимось

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Поява крові у випорожненнях кота завжди викликає занепокоєння. Хай там як, але кров має бути всередині тіла! Втім, кров у випорожненнях кота може з'являтися з багатьох різних причин, і деякі з них не повинні вас турбувати, тоді як інші можуть бути дуже небезпечними. Отож, як їх розрізнити, і коли варто показати кота ветеринару? Розгляньмо найпоширеніші причини кров'янистих випорожнень у котів, а також декілька ознак більш серйозних розладів.

Причини появи крові у випорожненнях котів

Коли йдеться про кров у випорожненнях, все може бути зовсім не так очевидно, як ви вважаєте. Упізнати свіжу кров нескладно, а от якщо кровотеча виникла у верхніх відділах кишківника, колір випорожнень буде близьким до чорного. Так стається тому, що кров встигає частково перетравитися, тож її колір змінюється. Додайте до цього той факт, що багато котів ходять в туалет не в лоток, а на вулиці, що дуже зручно для їхніх власників. Дізнатися про наявність розладів травлення у таких котів надзвичайно важко, аж доки вони не почнуть виглядати дійсно хворими.

Загалом, кровотечу спричинити може все, що призводить до запалення ніжної слизової оболонки кишківника. Найпоширеніші причини появи крові у випорожненнях котів:

  • Паразити Обов'язково проводьте регулярну профілактику паразитарних захворювань. Коти, що багато полюють і їдять свою здобич, потребують більш частого застосування протипаразитарних препаратів. Глисти можуть з'явитися навіть у тих котів, які не полюють.

  • Діарея. Діарея здебільшого минає за один-два дні. Але якщо вона триває довше, може статися кровотеча.

  • Коліт Це запалення товстої кишки, що часто супроводжується появою у випорожненнях яскраво-червоної крові та слизу.

  • Хронічні ентеропатії До цієї групи належить декілька хвороб, як от ентеропатії, що піддаються лікуванню за допомогою дієтотерапії, антибіотиків або стероїдів.

  • Небажані реакції на харчові продукти До них відносять харчові алергії та непереносимість певних продуктів.

  • Ракові пухлини або поліпи в кишківнику

  • Отрути Певні отрути, наприклад отрути для пацюків, спричиняють кровотечі в усьому тілі, включно з кишківником.

  • Бактеріальні або вірусні інфекції

  • Стрес Коти можуть відчувати стрес, якщо живуть разом з іншими котами, або навіть поряд із сусідськими котами. Коти — дуже делікатні істоти й вміють це добре приховувати.

Коли варто непокоїтися

Ніхто не знає вашого кота краще за вас, та чим краще ви знатимете, що для нього є нормою, тим раніше помітите зміни. Найкращі власники ті, що вміють найуважніше спостерігати. 

Зрозуміло, що найлегше помітити зміни у випорожненнях або що кіт надто напружується чи жаліється, намагаючись сходити в туалет, якщо він користується лотком. Якщо ж він ходить в туалет надворі, намагайтеся скласти уявлення про його звичайний ритм випорожнення: як часто він це робить? Чи це завжди стається після того, як він поїв? Чи нормально він їсть та п'є?

Розлади травлення часто проходять самі собою або взагалі непомітно, проте є випадки, коли однозначно варто порадитися з ветеринаром.

  • Схоже на те, що ваш кіт нездужає? Завжди варто показати ветеринару кота, якщо він припинив їсти чи їсть менше, втратив вагу, став апатичним або п'є частіше ніж зазвичай. Дуже часто такі симптоми можуть свідчити про широкий спектр різних захворювань, у тому числі про тяжкі розлади травлення.

  • При появі сильної водянистої діареї з кров'ю або без, особливо, якщо вона супроводжується блювотою, ваш кіт потребує допомоги фахівця. Втрата рідини через блювання та діарею може призвести до швидкого зневоднення організму та втрати важливих мінералів.

  • Кіт дуже напружується, намагаючись сходити в туалет. Це може бути симптомом закрепу, коліту або потрапляння в кишківник чужорідного тіла, а також ознакою закупорки сечового міхура, що потребує невідкладної медичної допомоги. Якщо ви помітите, що коту важко сходити в туалет, покажіть його ветеринару, щойно у вас з'явиться така можливість.

  • Тривалий розлад травлення. Навіть за умови, що кіт виглядає здоровим і їсть, будь-який розлад травлення, що триває понад 48 годин, це привід провести обстеження, якщо у вас є така можливість.

Якщо ви вирішите відвідати ветеринара, за можливості візьміть із собою зразок випорожнень. Він буде потрібний для виконання аналізу на паразитів, інфекції та наявність крові. Ветеринар також може призначити аналіз крові, а іноді ще й рентген та УЗД. 

Часто все вирішується, якщо кілька днів давати коту легкозасвоювану їжу (та іноді ліки). Але що раніше ви з'ясуєте головну причину проблем, то краще. І не забувайте, що ветеринари завжди готові допомогти вам і вашим улюбленцям. Ніколи не бійтеся проявити надмірну обачність, краще перестрахуватися, ніж жалкувати потім.

Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA