Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Непросто зрозуміти, чи має ваш кіт недостатню вагу. За даними International Cat Care, від 39 до 52% котів у Великій Британії мають надмірну вагу. Оскільки дуже багато котів страждають від ожиріння, власники починають вважати своїх котів із нормальною вагою занадто худими. Крім того, якщо у вашого кота довга шерсть або обвисла шкіра на животі, вам також буде важко зрозуміти, чи він не занадто худий.
Худорлявість не є обов'язково причиною для термінової поїздки до ветеринара, але якщо ви вже починаєте шукати в інтернеті «як збільшити вагу кота», тоді точно є доцільним більш детальне обстеження.
Чи не занадто худий мій кіт?
Доволі непросто зрозуміти, чи має ваш кіт недостатню вагу.На щастя, існує два простих способи дізнатися, чи вага вашого кота недостатня, надмірна чи, можливо, ідеальна.
- Оцінка фізичного стану: Для визначення ваги домашньої тварини ветеринари використовують оцінку фізичного стану (подібно до індексу маси тіла у людей). Таблиця оцінки фізичного стану допоможе вам визначити, чи має ваш кіт недостатню вагу. Ви можете знайти в інтернеті вказівки таких організацій як PDSA або звернутися з цим питанням до ветеринара.
- Ручна перевірка. Фізичний стан вашого кота можна перевірити рукою. Намацайте ребра вашого кота – вони знаходяться одразу за передніми лапами. Якщо вони на доторк схожі на тильну сторону долоні, то вага вашого кота нормальна. Якщо ребра на вигляд і за відчуттями схожі на суглоби пальців, тоді у вашого кота недостатня вага. А якщо ребра відчуваються як долоня, то, скоріш за все, ваш кіт має надмірну вагу. У вас ще залишаються сумніви? Перегляньте це відео від dvm360, щоб зрозуміти, як робити ручну перевірку.
Причини втрати ваги у котів із недостатньою вагою
Існує дві основні причини, чому коти втрачають вагу: або вони мало їдять, або вони витрачають більше калорій, ніж споживають. Коти можуть їсти мало через стрес, захворювання зубів, нудоту або цілий ряд інших причин. Коти з певними хворобами можуть страждати від втрати ваги. Саме цей симптом часто буває першою, а інколи взагалі єдиною зовнішньою ознакою того, що в організмі тварини розвивається прихована хвороба. Втрата ваги також може бути спричинена змінами в організмі та метаболізмі через старіння. Таке трапляється з котами старше 10 років.
Ще однією причиною надмірної втрати ваги може бути недостатній доступ до їжі. Якщо ви знайшли безпритульного кота, що недостатньо харчується, зверніться до свого місцевого притулку чи ветеринарної клініки, щоб отримати пораду щодо того, як повернути коту нормальну вагу. Вас можуть попросити принести цього кота, якщо це можливо. Якщо ви прихистили безпритульного кота, спочатку треба обов'язково звернутися до ветеринара, щоб перевірити стан здоров'я тварини.
Втрата ваги може прогресувати непомітно й повільно. Нещодавні дослідження показали, що втрата ваги є найпершим симптомом ниркової недостатності. Він може проявлятися за три роки до встановлення діагнозу. Раннє втручання дозволяє вчасно розпочати лікування. Таким чином, регулярне обстеження, включно зі зваженням, може бути дуже корисним, оскільки воно допомагає діагностувати хворобу на ранній стадії.
Якщо ваш кіт (безвідносно до його ваги) перестає їсти взагалі, це вважається невідкладним станом. Якщо ви опинилися в такій ситуації, одразу йдіть зі своїм котом до ветеринара. Коти, що не їдять кілька днів, у результаті можуть дійти до стану, що загрожує їхньому життю і називається ліпідоз печінки або жирова дистрофія печінки.
Як збільшити вагу кота
Якщо, на вашу думку, вашому коту слід набрати вагу, перш за все, потрібно віднести його до ветеринара, щоб перевірити на наявність захворювань, які можуть бути причиною втрати ваги. Якщо проблем зі здоров'ям у нього немає, скористайтеся порадами, наведеними нижче, щоб повернути йому нормальну вагу.
- Можливо, здоровим котам із недостатньою вагою слід давати більше їжі протягом дня та/або вільний доступ до сухого корму, що дозволить набрати вагу. Коти віддають перевагу «під'їданню», тобто невеликим порціям їжі протягом дня, тож постійний доступ до корму може повністю змінити ситуацію. Проте спершу зверніться за порадою до ветеринара, щоб дізнатися, чи підходить цей варіант саме вашому улюбленцю. Вільний доступ до їжі може призвести до ожиріння, тому його радять лише за певних обставин.
- Якщо у вас є ще один кіт, можливо, він не дає іншому з'їдати навіть свою порцію. Потурбуйтесь про те, щоб у всіх котів був доступ до їжі протягом дня. Їсти коти мають у безпечному середовищі, яке дозволяє їм не відчувати загрозу.
- Якщо ваш кіт нервує, перевірте, щоб його миска не знаходилася біля предметів, які його лякають (наприклад, батарея, шумна труба або собака, що гавкає).
- Якщо ви годуєте свого кота сухим кормом, запропонуйте йому також консервований корм (і навпаки).
- Якщо ви звикли додавати до їжі різні смаколики та підбадьорюєте улюбленця під час їжі як маленького, спробуйте змінити тактику: давайте просту їжу безпосередньо з пачки або банки, у тиші, без зайвої метушні.
- Особливо вибагливим котам можна спробувати запропонувати різні смаки та консистенції як сухого, так і консервованого корму. Деякі коти надають перевагу курячому паштету, інші — тушкованому лососю. Проте не забувайте про правильний перехід на новий раціон, щоб уникнути порушень травлення.
- Підігрівайте їжу протягом кількох секунд у мікрохвильовій печі, щоб посилити аромат. Використовуйте лише правильні контейнери для мікрохвильової печі та перевіряйте температуру корму перед годуванням.
- Додайте до корму невелику кількість подрібненої смаженої курки, більшості котів подобається її запах і смак. Пам'ятайте, що додавати можна лише біле м'ясо без шкірки. Проте основну частину щоденного раціону вашого кота має складати збалансований котячий корм.
- Спробуйте додавати до корму вашого кота трошки рідини з консервованого тунця або несолоний курячий бульйон.
Деяким котам просто потрібно давати більш калорійну їжу, тому корисно буде обрати в таких випадках висококалорійний дієтичний корм. Котам зрілого віку, яким важко підтримувати нормальну вагу, корисно буде давати легкозасвоюваний корм, багатий на антиоксиданти, жирні кислоти омега-3 та 6 і пребіотики. Якщо у вашого кота діагностували проблеми зі здоров'ям, ваш ветеринар може порекомендувати вам спеціально розроблений дієтичний корм.
Завжди консультуйтесь зі своїм ветеринаром, перш ніж змінювати корм або давати коту харчові добавки.
Якщо ви вважаєте, що ваше кошеня занадто худе, то краще, що ви можете зробити, – це звернутися до ветеринара. Вам запропонують порядок дій, що допоможе вашому коту їсти більше. Крім того, ви зможете дізнатися, чи немає якихось серйозних проблем для такої втрати ваги. Трішки терпіння і допомоги від ветеринара, – і ваш пухнастий улюбленець повернеться до нормальної ваги дуже швидко.
Дописувач

Д-р Сара Вутен
У 2002 році д-р Сара Вутен закінчила Ветеринарну школу Каліфорнійського університету в Девісі. Вона є членом Американської спілки ветеринарів-журналістів, має ветеринарну практику в місті Грілі (штат Колорадо), виступає з лекціями та пише статті на теми ветеринарії, лідерства та зв'язків із клієнтами. У вільний час вирушає у походи разом із сім'єю, катається на лижах, займається дайвінгом та бере участь у триатлоні.
Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA та Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)