Розлади шлунково-кишкового тракту та порушення травлення в собак: типи й причини

$authorText
хв читання (Час читання: 5 хвилин)

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Що таке розлади шлунково-кишкового тракту (ШКТ) і порушення травлення?

Розлади та захворювання шлунково-кишкового тракту (ШКТ) уражають шлунок і кишківник собакиг та зазвичай супроводжуються такими симптомами, як блювання (нудота) та діарея. Ви можете помітити кров у випорожненнях або водянисті випорожнення вашого собаки. Будь-який розлад, через який погіршується перетравлення або всмоктування їжі, або змінюється час її проходження через травний тракт, можна назвати розладом травлення. Нормальне травлення — запорука того, що організм вашого собаки зможе використати поживні речовини з їжі для побудови та відновлення тканин, а також для отримання енергії. Розлади ШКТ можуть спричинити зневоднення, порушення кислотно-лужного та електролітного балансу й неповноцінне засвоєння їжі, тому важливо вміти розпізнати їхні ознаки і вчасно консультуватися з ветеринаром.

Швидкість, із якою їжа проходить крізь ШКТ

Типи та причини розладів шлунково-кишкового тракту та порушення травлення у собак

Є багато різновидів розладів травлення, тому ветеринар може призначити аналізи, щоб встановити точну причину проблеми у вашого собаки. Причини можуть бути найрізноманітнішими — від вживання чогось, окрім корму для собак, до небажаних реакцій на корм, інфекцій або нестачі травних ферментів. Певні породи, як-от данські доги, німецькі вівчарки, золотисті ретривери та колі, більш схильні до деяких проблем із травленням. Серед станів, які діагностують найчастіше:

  • Гострий гастроентерит Це найпоширеніша причина «розладу шлунку» у собак. Він зазвичай проявляється блюванням і діареєю, які починаються раптово, але іноді може бути і просто діарея. Його причиною можуть бути багато речей: поїдання чогось зіпсованого (усім нам відомо, що наші собаки люблять це робити!), паразити, віруси та чужорідні предмети – і це ще далеко не повний перелік.

  • Хронічна ентеропатія або запальні захворювання кишківника. На відміну від щойно згаданого раптового розладу, хронічні ентеропатії розвиваються повільніше і здебільшого тривають довго. Частими ознаками є діарея та зниження ваги тіла. І знову, їх можуть спричиняти різноманітні причини, наприклад несприятливі реакції на їжу та генетичні чинники.

  • Коліт Товста кишка є частиною товстого кишківника, і коли в ній виникає запалення, такий стан називають колітом. Він зазвичай дуже характерний, і в собак здебільшого спостерігаються однакові прояви: вони поводять себе так, ніби їм потрібно терміново випорожнитися, можуть напружуватися із цією метою, але калу виходить небагато, й однією з класичних ознак коліту є свіжа кров та/або слиз у випорожненнях.

  • Панкреатит Це серйозне захворювання у собак, яке може становити загрозу для життя. Типові прояви панкреатиту — раптове блювання, депресія та втрата апетиту. Крім того, це захворювання супроводжується сильним болем, тому ваш собака може поводитися неспокійно та приймати позу запрошення до гри, намагаючись полегшити біль. Якщо ви маєте підозру, що у вашого собаки може бути панкреатит, негайно покажіть його ветеринару.

  • ЕНПЗ — екзокринна недостатність підшлункової залози Ця малозрозуміла назва описує захворювання, унаслідок якого собакам не вистачає певних ферментів, що необхідні для травлення. Деякі з них виробляє підшлункова залоза, і якщо їх бракує, їжа проходить наскрізь, а організм собаки не отримує поживні речовини. Собаки з ЕНПЗ зазвичай несамовито голодні, але однаково втрачають вагуа і виглядають хворими. Їхні випорожнення можуть мати сірувате забарвлення, оскільки вони погано перетравлюють жир. Певні породи, наприклад німецькі вівчарки, більш схильні до цього захворювання, ніж інші. Зазвичай добре допомагає додавання до раціону ферментів, яких не вистачає.

  • Харчова алергія З низки причин у собак може виникати погана реакція на певні харчові продукти, яку ми загалом називаємо небажаною реакцією на корм. Справжня харчова алергія трапляється рідше, ніж вважають люди, і її зазвичай спричиняють білки, що входять до складу таких продуктів, як яловиче або куряче м'ясо. Харчова алергія може призводити до блювання та діареї, а також до шкірних проблем, таких як свербіж.

  • Закреп Так само як і людям, собакам, що мають закреп, важко випорожнюватися, і вони можуть робити це значно рідше. Закреп можуть спричиняти багато факторів. Поїдання кісток може зробити кал твердим і важким для проходження, зневоднення або млявий кишківник також призводять до того, що випорожнення стають сухими і важкими для виведення.

Чи є в мого собаки розлад травлення?

Найбільш поширеними проявами розладів травлення є рідкі випорожнення або діарея. Якщо ваш собака має проблеми з травленням, ви також можете спостерігати деякі або всі з наведених нижче проявів.

  • Блювання
  • Відрижка
  • Метеоризм
  • Слабкість
  • Діарея/закреп
Розповсюджені симптоми

Хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту можуть бути виснажливою проблемою для багатьох собак і вимагають обстеження та ретельної діагностики у ветеринара.

ВАЖЛИВО! Якщо у вашого собаки діарея або блювання, його організм може сильно зневоднитися. Порадьтесь із ветеринаром, якщо помітили будь-який із зазначених вище проявів.

Лікування: Важливість правильного харчування

Розлади травлення — досить поширене явище, яке переважно минає за декілька днів. Але деякі собаки потребують тривалого догляду через наявність регулярних або постійних проблем із травленням.

Їжа, яку вживає ваш собака, може мати значний вплив на здоров'я його шлунково-кишкового тракту. Залежно від конкретного діагнозу та проявів/симптомів можна рекомендувати різні підходи до харчування. Головна мета — полегшити симптоми блювання та/або діареї у вашого собаки. Ветеринари радять годувати собак, у яких є це захворювання, легкозасвоюваною їжею, щоб запобігти подразненню чутливого шлунка та кишківника. Розчинна та нерозчинна клітковина разом із помірним вмістом жирів також допомагають кишківнику вашого собаки працювати належним чином. Також важливо стежити за рівнем споживання рідини собакою під час одужання, щоб скоригувати дефіцит рідини в організмі.

Зважаючи на те, що деякі із цих захворювань шлунково-кишкового тракту можуть мати хронічний характер, собаці може знадобитися тривале лікування такого розладу за допомогою дієтичного харчування. Для встановлення точного діагнозу та призначення лікування завжди консультуйтеся з ветеринаром – він порадить найкращий корм для здорового травлення у вашого собаки.

Питання про здорове травлення, які варто поставити ветеринару:

  1. Чи є якісь продукти, які не слід давати собаці, щоб підтримувати здорову травну систему?
    • Запитайте, як їжа для людей (наприклад, шоколад) може вплинути на здоров'я вашого собаки.
  2. Чи рекомендуєте ви використання лікувального корму для мого собаки, щоб забезпечити здорове травлення?
    • Запитайте про особливі потреби вашого собаки в харчуванні.
    • У якій кількості / з якою частотою потрібно годувати собаку рекомендованим кормом?
    • Обговоріть, які ласощі можна давати собаці разом із рекомендованим кормом.
  3. Наскільки швидко варто очікувати покращення здоров'я собаки?
  4. Чи можете ви мені дати інструкції в письмовому вигляді або інформаційний листок про здорове травлення?
  5. Яким способом (електронною поштою/телефоном) краще зв'язатися з вами або вашою клінікою, якщо в мене виникнуть запитання?
    • Спитайте, чи потрібно вам прийти на повторний візит.
    • Спитайте, чи прийде вам нагадування на електронну пошту або сповіщення.

Пов'язані статті

  • Проблеми зі шкірою у собак

    Dogs running Ознайомтеся з ознаками, симптомами й методами лікування алергічного дерматиту та інших шкірних захворювань у собак.
  • Блювання та діарея: чи потребується невідкладна ветеринарна допомога?

    Якщо у вашого вихованця блювання чи діарея, перший крок – припинити годування й давати йому лише воду невеликими ковтками, потроху та часто..
  • Контроль ваги вашого цуценяти

    Чи знали ви, що ожирінням домашньої тварини вважається збільшення ваги на 15 або більше відсотків від ідеальної? Для малих порід, як от чихуахуа, це означає всього 330 г зайвої ваги, а для ротвейлера — більше 7,5 кг.
  • Ваш собака в хорошій формі?

    Dogs running Як ви можете дізнатися, що ваш собака має надмірну вагу? Ветеринар буде зважувати вашого собаку під час регулярних оглядів. Між оглядами ви можете промацувати ребра собаки: це важко або навіть неможливо зробити? Якщо це так, тоді, ймовірно, ваш собака має надмірну вагу.

Пов'язані продукти