Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Вітаємо! Ви та ваша сім'я вирішили завести собаку малої породи. Ви вже розібралися в усьому: від кращих іграшок для малих собак і до того, як узяти таку собаку із собою у відпустку, але вам також варто знати про найпоширеніші проблеми зі здоров'ям у собак малих порід.
Звісно, просто через те, що певні порушення здоров'я властиві собакам малих порід, це не обов'язково торкнеться вашого нового члена сім'ї. Але, як турботливі власники домашніх улюбленців, ви волієте підготуватися до всіх радісних і пустотливих моментів, водночас розуміючи, що може статися, якщо щось піде не так. Читайте далі, і ви довідаєтеся про п'ять найбільш розповсюджених проблем зі здоров'ям, які можуть виникнути в собак малих порід.
1. Хвороби зубів
Усім собакам потрібен гарний догляд за зубами, але в собак малих порід ризик розвитку стоматологічних проблем вищий, зважаючи, серед іншого, на сильну скупченість їхніх зубів. Перша ознака того, що із зубами не все гаразд, — це поганий запах із пащі, але, крім того, можна помітити зубний камінь і почервоніння ясен. Якщо захворювання зубів прогресуватиме, воно може завдавати болю, призводити до інфекції, розхитування зубів і ускладнювати вживання їжі.
Неодмінно дотримуйтеся належного розпорядку дня, це допоможе підтримувати чистоту зубів вашого собаки. Золотим стандартом, безумовно, вважається щоденне чищення зубів, проте цю звичку слід закладати ще в цуценячому віці, адже прищепити її дорослим собакам може бути значно складніше. Допомогти в цій справі можуть різноманітні корми, ласощі та зубні пасти для собак. Зверніть увагу на наявність на пакуванні печатки Ветеринарної ради з охорони здоров'я порожнини рота (VOHC), щоб переконатися, що ви обрали дієвий продукт. Ветеринар також може порадити спеціальні засоби, щоб допомогти вашому собаці, і попередити вас, якщо виникне потреба в професійному очищенні зубів.
2. Вивих колінного суглоба
Вивих колінного суглоба. Надколінну чашечку зазвичай називають просто колінною чашечкою. Вона розташована в заглибленні внизу стегнової кістки й має міцно підтримуватися м'язами навколо колінного суглоба. У деяких собак, особливо собак дрібних порід, колінна чашечка виходить із правильного положення. Це називається вивихом. Вивих може статися з багатьох причин. Заглиблення може бути недостатньо глибоким, лапки можуть бути викривлені або зігнуті, або м'язи занадто слабкі, щоб утримувати колінну чашечку в потрібному положенні.
Тяжкість цього стану може бути різною: у деяких собак вивих колінної чашечки виникає дуже рідко, і це, очевидно, стається раптово й спричиняє різкий біль, або ж вона, навпаки, настільки рухлива, що постійно зміщується та ніколи не займає правильне положення.
У собак, які мають вивих колінної чашечки, не завжди можна помітити очевидні ознаки, але здебільшого вони підіймають хвору кінцівку, щоб зробити кілька кроків, «пропускають» кроки або струшують лапу, перш ніж відновити звичайну ходьбу. Загалом кульгавість посилюється, якщо захворювання прогресує, і може розвинутись артрит. Лікування буває різним залежно від ступеня тяжкості, а у важких випадках рекомендується хірургічна операція. Якщо ви помітите, що ваш собака накульгує або «пропускає» кроки, обов'язково зверніться до ветеринара, щоб він оцінив стан собаки й порадив оптимальні варіанти лікування або догляду.
За даними Народної ветеринарної амбулаторії (PDSA), найчастіше від цього страждають собаки декоративних та малих порід: пуделі, чихуахуа, йоркширські тер'єри та померанські шпіци.
3. Колапс трахеї
Трахея складається з маленьких круглих твердих хрящів, які втримуються волокнисто-м'язовою тканиною. Ці хрящі не дають спадатися стінкам дихальних шляхів і забезпечують безперешкодне надходження повітря до легень. Колапс трахеї — хронічне захворювання, схильне прогресувати, унаслідок якого хрящі частково втрачають твердість. Це спричиняє спад просвіту трахеї, а в деяких випадках — її непрохідність. Це ускладнює дихання, особливо в процесі фізичних навантажень або в стресових ситуаціях, коли підвищується потреба організму в кисні й вільні дихальні шляхи стають важливішими, аніж будь-коли.
Проблеми з трахеєю здебільшого виникають у собак середнього та старшого віку, хоча інколи вони можуть вразити й собак молодшого віку. Найбільш характерний симптом цієї недуги — сухий, різкий кашель, який іноді ще називають «гусячим гоготом». Зазвичай він посилюється вночі, коли собака хвилюється або якщо на шию тисне нашийник. Якщо ваш собака кашляє, необхідно звернутися до ветеринара. Кашель також може бути симптомом серцевих захворювань або інфекції, тож важливо встановити його причину. Колапс трахеї погано піддається лікуванню, а ожиріння додатково ускладнює перебіг цього захворювання, тому впродовж усього життя слід намагатися підтримувати нормальну вагу у свого улюбленця.
4. Недостатність мітрального клапана
Осередком однієї з найсерйозніших проблем зі здоров'ям у собак малих порід є серце. З віком серцеві клапани можуть починати «зношуватися» і пропускати кров, а це зменшує ефективність роботи серця. Пропускання крові мітральним клапаном, який є одним з основних клапанів лівої частини серця, називають недостатністю мітрального клапана, або мітральною регургітацією. Це захворювання має генетичний характер і значно частіше спостерігається в представників окремих порід, як-от кавалер-кінг-чарльз-спанієль.
Симптоми недостатності мітрального клапана розвиваються не у всіх собак, але PDSA наводить перелік найбільш характерних із них: слабкість, задишка, задуха, втрата ваги та непритомність. Ще одним типовим симптомом є кашель, що погіршується вночі, а також після сну або тривалого лежання.
У собак із серйозними вадами мітрального клапана може виникати застійна серцева недостатність. Це кінцева стадія багатьох серцевих захворювань, зокрема хвороби мітрального клапана. Що довше серце працює неефективно, то вищим стає навантаження, тому що кров накопичується в серці й кровоносних судинах перед ним і не відкачується належним чином. З часом розміри серця збільшуються, а його стінки стають дедалі слабшими й ще менш дієздатними. Це смертельно небезпечне замкнене коло. Тиском крові, що зібралася в серці, рідина витісняється в легені та кінцівки, спричиняючи набряки. Тож тепер зрозуміло, наскільки важливо якомога швидше звернутися до ветеринара, якщо у вашого собаки з'явилися ці симптоми, щоб розпочати лікування, якщо воно необхідне. Ветеринар перевірить наявність шумів за допомогою стетоскопа і, можливо, призначить інші дослідження, наприклад УЗД, рентген або ЕКГ (для перевірки серцевого ритму собаки).
Прикро, але жодних профілактичних методів, які можна було б застосувати, щоб уникнути цього захворювання, немає. Проте, якщо ви будете приводити тварину на регулярні огляди, ветеринар зможе помітити порушення на ранніх стадіях і запропонувати вам план спостереження та догляду. Коли ви вибираєте собаку малої породи, завжди проводьте перевірку й купуйте його лише в тих заводчиків, які провели кардіологічне обстеження батьків, якщо вони є представниками порід, що найчастіше страждають на цю хворобу.
5. Ожиріння
Хоча у вас може виникати спокуса частувати свого маленького собаку великою кількістю ласощів, не варто забувати, що це може спричинити набір зайвої ваги. Собакам із надмірною вагою важко пересуватися, крім того, у них підвищується ризик виникнення інших хвороб, таких як артрит. Ознакою зайвої ваги у вашого собаки є неможливість легко намацати ребра й зникнення чітко вираженої талії.
Стежте за тим, щоб собака отримував належну кількість їжі, що відповідає його ідеальній вазі, обмежуйте кількість дрібних ласощів і щодня забезпечуйте йому достатню кількість фізичних навантажень, навіть якщо це просто гра з іграшками вдома або в саду.
Якщо вам здається, що у вашого собаки надмірна вага, або ви не певні, якою саме вона має бути, запитайте про це у ветеринара. Він може допомогти вам перейти на годування собаки за правильним графіком.
Обізнаність про типові проблеми зі здоров'ям у малих собак, які потенційно можуть виникнути у вашого нового улюбленця, допоможе вам зробити все можливе, щоб зберегти його здоров'я. Але пам'ятайте: лише те, що розмір собаки підвищує ймовірність виникнення деяких із цих захворювань, ще не означає, що вони в нього колись виникнуть. Якщо ви будете знати, на що варто звернути увагу, ви зможете вчасно отримати консультацію у ветеринара або навіть зовсім уникнути деяких проблем.
Дописувач

Ерін Олліла
Ерін Олліла вірить у силу слів і в те, що її повідомлення можуть зробити її аудиторію більш обізнаною і навіть змінити чиєсь життя. Її роботи можна знайти на просторах інтернету й у друкованих виданнях, у вигляді інтерв'ю, статей, постів у блогах і творчої науково-популярної літератури. Ерін обожнює SEO та всі соціальні мережі. Вона закінчила Фейрфілдський університет зі ступенем магістра мистецтв у літературній творчості. Знайдіть її у Twitter @ReinventingErin або дізнайтеся більше про неї на сайті http://erinollila.com.
Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA та Dr. Emma Milne BVSc FRCVS