Надзвичайна наука, що вивчає мікрофлору кишечника вашої тварини

Публікація:
хв читання

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Чи знаєте ви, що кількість мікроорганізмів, що живуть у вас та на вас, перевищує кількість клітин вашого власного організму? Те ж саме стосується і ваших домашніх тварин. Наука стверджує, що мікроби, що співіснують із вашим собакою або котом, знаходяться у взаємовигідних відносинах з їхніми організмами. Іншими словами, вони є надійними партнерами для пiдтримки гарного здоров'я вашого улюбленця.

Що саме являє собою мікрофлора?

"Мікро" означає "надзвичайно малий", а "флора" означає спільноту живих організмів, що населяють ту чи іншу екосистему. Найпростіше уявити собі мікрофлору кота чи собаки як сукупність мільярдів мікроскопічних бактерій, вірусів, грибків та інших найпростіших форм життя, що населяють екосистему організму вашої тварини. 

Точний склад бактерій, вірусів, грибків та інших найпростіших організмів є унікальним для кожної тварини. Недано опублікована стаття у журналі Nature стверджує, що люди, що живуть разом із тваринами, обмінюються з ними своїми мікробами. Цікаво, що зігдно з Nature Communications, хоча точний склад мікроорганізмів може відрізнятися від одної тварини до іншої, вони часто діють однаковим чином та виконують однакові функції - наприклад, метаболічні.

Найчастіше ми чуємо про мікрофлору кишечника, але мікроби також живуть на шкірі, у ротовій порожнині, у дихальних шляхах та у репродуктивній системі особин жіночої статі. Кожна дільниця в організмі та на ньому відрізняється від інших, і так само відрізняються мікроби, що населяють ці дільниці, кожна з яких має свою унікальну мікрофлору.

Екосистему шлунково-кишкового тракту населяє його власна процвітаюча мікрофлора. Основна частина кишечної мікрофлори населяє товсту кишку, але деякі мікроорганізми живуть також у шлунку, тонкій кишці та верхній товстій кишці.

Тож яким чином розвивається мікрофлора домашніх тварин?

Собаки та кішки не народжуються з мікрофлорою. Цуценята та кошенята починають розбудовувати свою мікрофлору відразу після народження, отримуючи мікроби від матері, від людей, що їх оточують, та від наколишнього середовища. Мікрофлора вашого улюбленця походить із різноманітних джерел, з якими щодня контактує тварина, починаючи від іграшок та іжі та закінчуючи домашнім та зовнішнім навколишнім середовищем, та, власне, вами - хазяїном.

Коли цуценята та кошенята ростуть та дорослішають, їхні мікрофлори також змінюються та дорослішають. Мікрофлори більшості дорослих собак та котів залишаються стабільно здоровими, якщо тільки вони не захворюють або починають направльно харчуватися.

Яким чином мікрофлора впливає на загальний стан здоров'я мого улюбленця?

Як стверджують дослідники з Texas A&M Gastrointestinal Laboratory, бактерії, що живуть у кишечнику, не лише сприяють травленню - вони також синтетизують вітаміни та необхідні амінокислоти, допомагають запобіганню інфекцій, посилюють імунітет та зміцнюють загальне здоров'я тварини. Мікрофлора здорового кота чи собаки не змінюється суттєво, якщо тільки не відбувається зміна раціону або виникає захворювання, що призводить до різкої зміни кількості та типології кишечних мікробів. Чимало хвороб є пов'язаними з кишечним дисбактеріозом, тобто зміною складу мікрофлори, що негативно впливає на її функціонування. Оскільки мікрофлора впливає на практично всі інші органи, її нормальний стан є надзвичайно важливим для здоров'я тварини.

Яким чином харчування впливає на мікрофлору?

Харчування сильно впливає на стан та чисельність мікрофлори собак та котів. Швикда зміна раціону вашого улюбленця може позначитись на його мікрофлорі. Коливання рівнів білків, жирів, вуглеводів, розчинної та нерозчинної клітковини можуть вплинути на мікрофлору кота чи собаки та змінити її. Навіть споживання твариною об'їдків з вашого столу або її доступ до кухонного сміття можуть призвести до порушень системи травлення через зміну мікробіоти. 

Коли їжа потрапляє у товсту кишку, вона впливає на кишечну мікрофлору, що може призвести до формування надлишкових газів з неприємним запахом або погіршення якості стулу. Тож найкраще змінювати раціон вашої тварини повільно, даючи кишечній мікрофлорі час на адаптацію та підтримання належної рівноваги. 

Годуючи вашу тварину, ви також годуєте її мікрофлору. Хоча досліди в цьому напрямку лише розпочинаються, уже зроблено чимало відкриттів, які свідчать про важливу роль мікрофлори тварини для загального стану її здоров'я. 

Група науковців та дослідників Центру вивчення харчування домашніх тварин Hill виявила зв'язок між певними поживними речовинами та мікрофлорою і станом клітин домашніх тварин. Розуміння зв'язку між цими поживними речовинами та бактеріями допоможе створенню кормів для тварин, що сприятимуть формуванню здорової мікрофлори. Мікроорганізми, що співіснуть із нашими улюбленцями, мають завжди знаходитись у правильному балансі для забезпечення здоров'я тварини. Те, чим ви годуєте вашу тварину, допомагає їй зберігати здоров'я та збаланосвану мікрофлори, що є необхідним для нормального загального стану вашого улюбленця.

Дописувач

Dr. Sarah Wooten

Д-р Сара Вутен

2002 року д-р Сара Вутен закінчила Ветеринарну школу при Університеті Каліфорнії у Девісі. Вона є членом Американської спілки ветеринарів-журналістів, має ветеринарну практику у місті Грілі (штат Колорадо), виступає з лекціями та пише статті на теми ветеринарії, лідерства та зв'язків із клієнтами. У вільний час вона ходить у походи разом із сім'єю, катається на лижах, пірнає та бере участь у триатлонах.

Пов'язані статті

Пов'язані статті