Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Те, що собак можна досить легко навчити командам, є загальновідомим фактом, але як щодо котів? Коти не є соціальними тваринами, як собаки, тому вони не цінують похвалу так, як це роблять собаки. Але, як ви вже знаєте, коти – високоінтелектуальні тварини, вони мають здатність засвоювати різні моделі поведінки.
Як правильно виховувати кошеня
Важливо почати виховання вашого маленького улюбленця якомога раніше, щоб він виріс, знаючи правила вашого дому. Виховання пухнастика у ранньому віці – це перший крок до того, щоб ваш вихованець не лазив по шторах, не дряпав меблі чи постійно не стрибав на кухонний стіл. Дресирування кошеняти допоможе зберегти його розум і тіло активними, навчить хорошим соціальним навичкам і поведінці, а також зміцнить його зв'язок із вами.
Тренування мають бути недовгими, оскільки кошенята можуть зберігати концентрацію лише протягом короткого періоду часу й можуть легко занудьгувати. Кожне тренування має бути зосереджене на одній команді, щоб пухнасті друзі не плуталися. Практикуйте команди в різних місцях оселі, щоб ваш улюбленець звик реагувати на вас у різних умовах.
Найпростіша форма виховання – це відволікання вашого вихованця від небажаної поведінки. Придбайте різні іграшки, й коли ваше кошеня почне робити щось, чого воно не повинно робити, перенаправляйте його увагу на іграшку. Іграшки будуть займати вашого вусатого друга на ментальному й фізичному рівні (та зменшать імовірність того, що він буде пустувати). Ви також можете посипати іграшки котячою м'ятою, щоб стимулювати інтерес вихованця до гри.
Поширені проблеми, пов'язані з поведінкою котів
Деякі поширені проблеми в поведінці котів можна усунути за допомогою виховання, а сам процес зміцнить зв'язок між вами й вашим улюбленцем. Нижче наведені приклади таких шкідливих звичок:
- дряпання меблів
- агресія до людей чи інших тварин
- страх перед котячим лотком і відвідання ветеринара
- труднощі з прийманням ліків
Найкращий метод для виховання вашого кошеняти
Одним із найбільш поширених способів виховання є метод позитивного підкріплення. Його суть полягає в заохоченні дій, які вам подобаються. Наприклад, якщо ви хочете навчити свого вихованця сидіти, піднесіть ласощі до його носа, а потім до його лоба (таким чином він підніме ніс вгору й, в ідеалі, опустить зад униз). Як тільки його дупка торкнеться землі, дайте йому ласощі. Після достатньої кількості повторень ви можете додати словесний сигнал, наприклад "сидіти", коли кошеня буде сідати. Незабаром воно почне розуміти вашу голосову команду та виконувати її. Ви можете використовувати позитивне підкріплення, щоб допомагати собі в інших аспектах виховання вашого пухнастого друга, наприклад, навчити його стояти нерухомо під час стрижки або вичісування й звикнути до подорожей автомобілем.
Якщо вам пощастить, ваш маленький улюбленець буде охоче вчитися. Однак є ймовірність, що вас проігнорують. Кожне кошеня має свій власний характер, і виховання може стати випробуванням для вашого терпіння. Щодня виділяйте час на тренування. Вони можуть бути короткими, але регулярність дуже важлива. Якщо у вашому домі є інші коти, пам'ятайте, що кожен із них має свій характер і може полюбляти різні заохочення.
Майте на увазі, що представники котячих не сприймають покарання як міру виховання або погано реагують на нього. Покарання може створити стресову ситуацію для вашого кошеняти й змусити його втекти або сховатися від вас, що також може призвести до проблем із поведінкою та здоров'ям. Метод заохочення гарної поведінки за допомогою винагороди набагато ефективніший, і ця винагорода може бути у вигляді почісування голови, гри з улюбленою іграшкою та/або смачного частування. Це виховання, засноване на винагороді, вчить вашого вихованця асоціювати гарну поведінку з позитивними результатами.
Як позбутися небажаної поведінки вашого кота
Погана поведінка улюбленця може бути викликана декількома причинами. Він може відчувати стрес через нові зміни у вашій оселі, мати проблеми зі здоров'ям або просто не усвідомлювати, що така поведінка не є бажаною. Хоча вам може здатися, що ваш вихованець погано поводиться, тому що він засмучений або злий на вас, це зазвичай не так. Слід пам'ятати, що те, що багато хто вважає "поганою поведінкою", наприклад, дряпання, насправді є нормальною поведінкою кота. Ми не можемо – і не повинні – намагатися позбутися багатьох із цих форм поведінки, тому що вони вроджені й важливі для гарного самопочуття тварини.
Перенаправлення небажаних дій замість покарання, швидше за все, допоможе вашому пухнастому другові поводитися правильно. Якщо його карати, він може відчути загрозу з вашої сторони, що в кінцевому підсумку може привести до ще більшого напруження й шкідливих звичок, а також може зруйнувати ваші стосунки. Ви можете перенаправити шкідливі звички улюбленця на більш прийнятні для вас дії. Наприклад, якщо він дряпає диван, обережно перемістіть його до дряпки й дайте винагороду, якщо він почне дряпати її. Не забувайте регулярно хвалити свого вихованця за хорошу поведінку. Якщо ви будете заохочувати свого вусатого друга ласощами за правильно виконане завдання, він почне асоціювати ці дії з винагородою.
Якщо у вас є підозри, що небажана поведінка кошеня викликана будь-яким захворюванням, рекомендуємо негайно звернутися за консультацією до ветеринара. Майте на увазі, хвороба у молодих і маленьких тварин може розвинутися набагато швидше, ніж у дорослих.
Схвалено Dr. Emma Milne BVSc FRCVS та Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip