Таблиця розвитку вашого кошеня

Публікація: Жан-Марі Баухауз
хв читання

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

На першому році життя кошеня зазнає великих змін. Важко повірити, що крихітне нявкаюче кошеня, яке вміщується у вас на долоні, може перетворитися на повноцінного дорослого кота всього за дванадцять місяців. Згідно зі стандартною таблицею розвитку кошеня, більшість змін – при цьому найзначніших – відбуваються протягом перших восьми тижнів. Ознайомтеся з таблицею розвитку кошеня, щоб знати, коли воно почне проходити через певні етапи дорослішання.

1 – 3 тижні: кошенята відкривають очі та випрямляють вуха

Довгошерста мама-кішка спить, обхопивши лапою новонароджене кошеня.Кошенята з'являються на світ із закритими очима та вухами, злегка повернутими всередину. У перший тиждень свого життя вони залишаються сліпими й глухими. Їхні очі починають відкриватися, а вуха вирівнюватися на другому тижні, повідомляє Cats Protection, але їх зір та слух ще досить слабкі. На цьому етапі рекомендується тримати їх подалі від яскравого світла та гучних звуків. Блакитні очі, з якими народжуються кошенята, можуть почати змінювати колір з третього тижня життя, в цей же час їхні вуха починають підніматися в вгору, знайомлячи їх з абсолютно новим світом, наповненим звуками.

Вже через кілька днів після народження кошенята починають видавати неголосні «нявкаючі» звуки, щоб дати матері знати, що вони голодні або чимось стурбовані, повідомляє Cats Protection, а муркотіти вони починають через кілька тижнів. Як правило, нявкання кошенят стає більш гучним, коли вони починають ходити, грати та досліджувати навколишній світ.

3 – 5 тижнів: кошенята вчаться ходити, користуватися лотком та відлучаються від грудей

Зазвичай кошенята починають робити свої перші невпевнені кроки приблизно у віці трьох тижнів. Спочатку вони хиткі та боязкі, але з поліпшенням рівноваги протягом четвертого тижня кошенята стають більш впевненими й спрямовуються до нових відкриттів. На п'ятому або шостому тижні, коли кошенята знайдуть упевненість у своїй новій рухливості, ви побачите, як почне проявлятися енергійний, грайливий та цікавий характер вашого вихованця! Під вашим пильним наглядом ви можете почати дозволяти їм досліджувати навколишній світ і знайомитися з новими пейзажами, звуками та запахами. Настав час зробити ваш дім безпечним для кошеня, якщо ви ще цього не зробили.

На четвертому або п'ятому тижні баланс вашого кошеня повинен покращитися. У цей час слід познайомити кошеня з лотком, повідомляє Cats Protection. Зазвичай малюки починають розуміти, що потрібно робити, спостерігаючи за мамою-кішкою. Все, що потрібно від власника, — це показати кошеняті лоток. Крихітка ще тільки вчиться, тому перший час періодично можуть траплятися «інциденти».

Ви можете почати вводити тверду їжу до раціону вашого кошеня з третього тижня, але відлучення – це поступовий процес, який може зайняти кілька тижнів. Pet Food Manufacturers’ Association (PFMA) рекомендує годувати годуючу кішку-матір та її кошенят одним і тим же повноцінним кормом для кошенят на ранній стадії відлучення від грудей, щоб допомогти з переходом. Хоча вони можуть їсти ту саму їжу, кошенятам слід пропонувати її у вигляді вологого корму або розмоченого сухого корму на початку процесу відлучення від грудей.

На шостому-восьмому тижні ваші кошенята закінчать перехід на тверду їжу та з цього моменту слід годувати їх тільки високоякісним кормом для кошенят. Для отримання інформації про кількість та частоту годування PFMA рекомендує слідувати вказівкам виробника, надрукованим на упаковці. Також слід зважувати корм для кошенят за допомогою точних кухонних ваг, щоб переконатися, що вони отримують необхідну кількість енергії та поживних речовин. Більшість кошенят їдять «потроху, але часто», тому ви можете розділити їх щоденний раціон на менші порції та давати їх протягом дня. Однак кожне кошеня є унікальним, тому стежте за розвитком й станом тіла вашого пухнастого вихованця, підбирайте відповідний режим годування та консультуйтеся зі своїм ветеринаром, якщо у вас виникли будь-які занепокоєння.

8 – 12 тижнів: соціалізація та перші щеплення

Чи знаєте ви, що у котів, як і у людей, є молочні та корінні зуби? Молочні зуби у котів починають прорізуватися на другому тижні, та приблизно до восьмого тижня у вашого кошеняти повинні з'явитися всі молочні зуби. До чотирьох місяців у них почнуть з'являтися корінні зуби, а до шести місяців вони повинні змінити всі молочні зуби на корінні.

Рекомендується зробити перший візит до ветеринара в цей період. Перші щеплення повинні бути зроблені приблизно у віці восьми тижнів, а бустерні дози вакцини – приблизно в 12 тижнів. За даними RSPCA, кошенята, як правило, прищеплюються проти вірусу котячого герпесу, каліцивірусу, котячого інфекційного ентериту та вірусу котячої лейкемії. Ваш ветеринар також може порадити прищепити вашого вихованця від інших захворювань.

Це прекрасний час, щоб приступити до соціалізації вашого пухнастого друга. Гладячи, обіймаючи та граючи з вашим кошеням, ви не тільки підтримаєте його розвиток й зміцните ваш зв'язок, але й зробите вашого вихованця більш ручним та лагідним. RSPCA стверджує, що це також ідеальний період для того, щоб почати знайомити кошенят з іншими людьми та дітьми, а також з іншими здоровими, повністю вакцинованими кішками та собаками. Це не тільки підготує їх до переїзду в їхні майбутні доми, але й допоможе їм вирости емоційно здоровими, добре вихованими дорослими котами та кішками.

Маленьке кошеня каліко ховається під плетеним стільцем.

3 – 6 місяців: кошеня готове до нових господарів та кастрації

Кошенят не слід розлучати з матір'ю та іншими членами виводка до тих пір, поки вони не будуть повністю відлучені від грудей й соціалізовані. Кошенята продовжують вчитися нормальній котячій поведінці у своєї матері до десятого тижня, тому, щоб дати кожному кошеняті найкращі шанси стати добре пристосованою кішкою, краще почекати принаймні до десяти тижнів, перш ніж дозволити їм відправитися в новий дім. Ви також можете почекати дванадцять тижнів, до наступної важливої вакцинації кошенят.

Більшість кошенят можуть бути кастровані або стерилізовані приблизно з чотирьох місяців, однак ветеринар може провести процедуру раніше, якщо вважатиме, що кошеня може безпечно перенести загальний наркоз.

Один рік: більше не кошеня

На момент досягнення першого дня народження кошеня вже не вважається кошеням, а стає повноцінною кішкою або котом. Незважаючи на те, що вона все ще може вести себе як кошеня та їй ще належить трохи підрости, ваша молода кішка готова перейти на високоякісний корм для дорослих котів. Дотримуйтесь рекомендацій по годівлі, зазначених на упаковці нового корму для котів, щоб визначити, в якій кількості і як часто їх слід годувати.

Хоча кішка вважається дорослою до одного року життя, з точки зору розвитку, підлітковий вік кошеня зазвичай триває до тих пір, поки кішці не виповниться вісімнадцять місяців або близько того. Протягом цього періоду кішка все ще може проявляти енергійну грайливість кошеня, а також типову поведінку підлітка, яка може включати перевірку кордонів дозволеного або акти непокори, такі як дряпання меблів або мітка території. Але не варто турбуватися. Зазвичай кішки починають дорослішати та ставати розсудливими після вісімнадцяти місяців, і до її другого дня народження ваша кішка повністю перетвориться на дорослого вихованця.

Немає нічого чудовішого, ніж спостерігати за тим, як маленький пухнастий клубочок перетворюється на дорослу кішку. Знаючи, чого очікувати в міру зростання вашого кошеня, ви зможете допомогти йому вирости здоровим і щасливим компаньйоном.

Дописувач

Жан-Марі Баухауз

Жан-Марі Баухауз

Жан-Марі Баухауз — блогер і письменниця, яка живе у Талсі, штат Оклахома. Свої статті про домашніх тварин вона зазвичай пише під пильним наглядом одразу кількох пухнастих улюбленців.


Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA та Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)

Пов'язані статті

  • Знайти нове кошеня: Де шукати

    Кошеня можна взяти в кількох місцях. Дізнайтеся більше про те, як знайти кошеня у притулку, розпліднику, рятувальній організації або через газету.

Пов'язані статті