Догляд за новонародженими цуценятами: 5 речей, які потрібно знати

Публікація:
хв читання (Час читання: 6 хвилин)

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Попри те, що новонароджені цуценята є одними з наймиліших створінь у всесвіті, перспектива догляду за ними може дещо лякати. Проте не хвилюйтеся. Ознайомтеся з рекомендаціями щодо догляду за новонародженими цуценятами, завдяки яким ви дізнаєтеся, як виростити здорову та щасливу зграю.

1. Чисте оточення

Новонароджені померанські шпіци сплять разом у кошику.Перші кілька тижнів новонароджені цуценята проведуть у коробці чи загоні, де вони народилися. Тому, готуючись до пологів, важливо вибирати таке місце дуже ретельно. Слід потурбуватися про те, щоб було достатньо місця, де мати майбутніх цуценят зможе зручно лежати й потягуватися, не давлячи малечу. Крім того, вона, на відміну від цуценят, повинна мати можливість вільно виходити звідти й заходити назад. Вам також бажано мати легкий доступ до цього місця, щоб ви могли щодня змінювати підстилку.

У ці перші дні мама прибиратиме за своїми цуценятами, проте, якщо виводок великий, їй може знадобитися ваша допомога. Приблизно наприкінці другого або на початку третього тижня цуценята відкриють очі та стануть активнішими. Коли вони почнуть учитися ходити, їх можна перемістити в більший загін, щоб вони гралися, а прибирання за ними має бути вже набагато ретельнішим.

2. Тепло

Kennel Club попереджає, що цуценята не здатні регулювати температуру свого тіла до трьох-чотирьох тижнів, тому їм може знадобитися певна допомога. Попри те, що вони пригортатимуться до матері та одне до одного, щоб зігрітися, найкраще буде скористатися лампою для обігрівання або електрогрілкою протягом першого місяця життя.

Лампу для обігрівання слід підвісити достатньо високо над коробкою, щоб запобігти будь-якому ризику опіків для матері чи її цуценят. Крім того, необхідно забезпечити наявність прохолоднішого місця, куди вони зможуть переповзти, якщо стане занадто тепло. Kennel Club рекомендує температуру від 29 °C до 32 °C одразу після народження цуценят. Поступово знижуйте температуру щотижня, поки температура в коробці не стане кімнатною.

3. Годування

Упродовж перших кількох тижнів для годування цуценятам потрібна тільки їхня мати. У Kennel Club зазначають, що, попри зменшення активності, вигодовування цуценят відбирає багато енергії в матері, тому її щоденна добова норма калорій має збільшитися. Щоб забезпечити належне харчування як матері, так і цуценят у період вигодовування, упродовж дня маму слід годувати кількома порціями якісного корму для цуценят. Ваш ветеринар порекомендує тип та кількість корму, необхідні для собаки, що вигодовує своїх цуценят.

У цей час важливо слідкувати за вагою цуценят. Якщо ви помітили, що якесь із цуценят недогодоване, вам слід прослідкувати за ним, коли настає час годування. Упевніться, що найменші цуценята присмоктуються до найповніших сосків матері. Якщо цуценята часто кричать або скавчать, це може означати, що вони голодні та потребують більшої уваги під час годування.

Якщо менші цуценята впродовж певного часу не демонструють здорового росту або набору ваги, зверніться до ветеринара. Можливо, є потреба вигодовувати їх із пляшечки. У PDSA зазначають, що важливо слідкувати за тим, щоб у матері не з’явилися ознаки маститу (інфекції молочних залоз, що можуть заважати виробленню молока). Серед симптомів маститу можна відзначити почервоніння та набряклість сосків, а також небажання годувати. Мати може навіть огризатися на цуценят, коли вони намагатимуться їсти. Якщо ви помітили такі ознаки, одразу зверніться до ветеринара.

До четвертого або п’ятого тижня в цуценят почнуть з’являтися зуби. Саме в цей час починається процес відлучення, оскільки вироблення молока в матері сповільнюється. Щойно ви побачите, що цуценята починають куштувати їжу матері, час надати їм власні миски з кормом. Для початку корм можна розмочувати в невеликій кількості теплої води, щоб їм було легше їсти своїми новими маленькими зубками.

4. Здоров’я

Малі цуценята вразливі до хвороб та інфекцій, тому слід уважно за ними спостерігати. Догляд за новонародженими цуценятами передбачає регулярний огляд для перевірки на наявність ознак інфекцій або слабкого здоров’я. Повідомляйте ветеринара про будь-які нестандартні прояви, як-от блювання, діарея або небажання стояти чи їсти.

Як зазначають Blue Cross, малі цуценята також надзвичайно вразливі до бліх та інших паразитів. Тому обговоріть зі ветеринаром можливості належного захисту. Попри те, що завдяки вигодовуванню в перші тижні цуценят захищатимуть від хвороб антитіла матері, вони зникають упродовж шести-восьми тижнів. Саме тоді час проводити їм першу вакцинацію. Потурбуйтесь про те, щоб ви, усі члени вашої родини та будь-які відвідувачі ретельно мили руки, перш ніж контактувати із цуценятами. Це знизить ризик захворювань від будь-яких бактерій, які ви можете переносити на своїх руках. До того ж, непоганою ідеєю буде запровадити правило не заходити в приміщення у взутті чи принаймні чистити його або використовувати бахіли, щоб не залишати на підлозі бактерії чи віруси, які можна занести з вулиці.

Новонароджені цуценята смокчуть молоко матері.

5. Соціалізація

Приблизно на четвертому тижні цуценята вже готові починати спілкуватися з людьми та іншими собаками. PDSA зазначають, що період із четвертого до дванадцятого тижня є критично важливим, оскільки впродовж цього часу цуценята мають дізнатися про світ, у якому вони житимуть, щоб стати добре вихованими й щасливими собаками. Погано соціалізовані цуценята виростають тривожними собаками з поведінковими проблемами. Незалежно від того, бажаєте ви залишити цуценят собі чи віддати їх у добрі руки, важливо пригортати їх до себе та гратися з ними, дозволяти їм досліджувати оточення та бавитися, а також дарувати їм якомога більше нових вражень.

Догляд за новонародженими цуценятами передбачає багато роботи, проте ці перші тижні промайнуть непомітно. Якщо ви зрештою віддаватимете цуценят іншим людям, ви муситимете прощатися з ними дуже скоро. І дуже часто це момент гіркої радості. Насолоджуйтеся компанією цуценят, поки вони у вас, а коли прийде час відпустити їх, ви радітимете тому, що подарували їм найкращий початок життя.

Дописувач

Жан-Марі Баухауз

Жан-Марі Баухауз

Жан-Марі Баухауз — блогерка й письменниця, яка живе у Талсі, штат Оклахома. Свої статті про домашніх тварин вона зазвичай пише під пильним наглядом одразу кількох пухнастих улюбленців.

 

Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

 

Пов’язані статті

Пов’язані статті