
"Чому у мого собаки закреп?" та інші питання про шлунково-кишковий тракт
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Колірний спектр собачого калу – від діареї до закрепу.
Як би ви не називали собачі фекалії: кал чи екскременти – ми всі як власники трохи одержимі кольором, консистенцією й частотою випорожнень наших чотирилапих друзів. І нам важливо бути такими, тому що нам потрібно знати, що нормально, а що ні. Спектр, вказаний у назві, являє собою справжню веселку з різними відтінками калу – від жовтого, зеленого й червоного до кривавого... Що стосується консистенції й частоти, то закреп і діарея – це дві протилежності.
"Які ознаки закрепу?" і "Чому у моєї собаки закреп?"– питання, які часто задають власники домашніх тварин. З іншого боку розладів шлунково-кишкового тракту (ШКТ) знаходиться діарея – й обидва ці порушення можуть викликати подив і мати безліч першопричин. Як першому, так і в другому випадку собаки можуть відчувати млявість, здуття живота і сильний дискомфорт. Хоча годування собаки збалансованим поживним кормом й уникнення порушень у раціоні (наприклад, підбирання їжі зі сміття, проковтування іграшок і поїдання залишків зі столу) може звести до мінімуму розлад шлунково-кишкового тракту, закрепи та діареї є широко поширеними проблемами, про які власники домашніх тварин повинні мають та розуміти, коли слід звернутися до ветеринара. Ваш ветеринарний лікар може допомогти визначити причину закрепу чи діареї у вихованця й запропонувати найкращий спосіб лікування.
Що таке закреп?
Більшість собак дотримуються стандартного щоденного режиму спорожнення кишківника. Ви, напевно, вже добре знаєте це за кількістю гігієнічних пакетів, які ви берете із собою на прогулянку. Відстеження щоденних звичок вашого собаки може допомогти вам виявити, коли щось піде не так.
Перш ніж прийти до питання: "Чому у мого чотирилапого друга закреп?", ви маєте знати, як розпізнати його симптоми. Закреп характеризується нечастим або утрудненим проходженням калу. Виділений кал часто твердий і сухий і може містити кров. Якщо ваш вихованець спорожняється на один-два рази рідше, ніж зазвичай, то немає причин для занепокоєння, але якщо він не випорожнюється більше доби й виявляє ознаки напруженості або поганого апетиту, слід звернутися до ветеринара.
Чому у мого собаки закреп?
На питання, чому у вашого улюбленця закреп, може бути багато відповідей. Фізичний огляд у ветеринарного лікаря й обстеження, такі як рентген, допоможуть виявити або виключити наступні проблеми:
- проковтування сторонніх предметів (одягу, іграшок, кісток, каменів, трави, шерсті, людського волосся);
- мляву перистальтику кишківника;
- зневоднення;
- сплутану шерсть, яка закупорює анальний отвір;
- збільшену передміхурову залозу у псів;
- грижі (коли в результаті травми або навантаження невелика ділянка внутрішнього органу випинається через навколишній м'яз);
- пухлину або новоутворення в шлунково-кишковому тракті;
- інфіковані або уражені анальні залози;
- побічну дію ліків;
- ортопедичні й неврологічні захворювання, такі як артрит, які ускладнюють присідання для тварини.
Як я можу допомогти своєму вихованцеві впоратися із закрепом?
Лікування запору залежить від основної причини. Собакам, які мають труднощі з проходженням калу, що містить шерсть, траву або фрагменти кісток, може знадобитися ніжна допомога руки ветеринара в рукавичці, який вручну видалить застряглий кал. Вихованцям, які мають труднощі з дефекацією через збільшення передміхурової залози, новоутворення в шлунково-кишковому тракті або грижі, буде потрібно хірургічне або медикаментозне втручання.
Якщо ваш вірний друг має ортопедичне або неврологічне захворювання, ви можете допомогти йому зберегти регулярність випорожнень, підтримуючи його за допомогою шлейки під час дефекації. Улюбленцям, що мають такі захворювання, як цукровий діабет і хвороби нирок, які можуть збільшити ризик зневоднення й закрепів, може знадобитися додавання води до корму або введення рідин підшкірно або внутрішньовенно. Якщо на рентгенівських знімках буде виявлено велику кількість калу в товстій кишці вашого собаки, ветеринар може зробити клізму, щоб принести йому значне й негайне полегшення.
Для запобігання неприємної й болісної проблеми запору у вашого вихованця проконсультуйтеся з ветеринаром про те, як його лікувати та запобігати. Можливо вам порекомендують давати улюбленцю м'який корм із високим вмістом вологи, розм'якшувачі випорожнень лікувальний корм із високим вмістом клітковини або високозасвоюваний лікувальний корм. Підвищений вміст клітковини в деяких лікувальних кормах для собак дозволяє краще засвоювати воду, що пом'якшує випорожнення та сприяє кишковій моториці (здатності організму переміщати їжу травною системою). Завжди консультуйтеся з ветеринарним лікарем, перш ніж давати вихованцеві будь-які безрецептурні ліки, оскільки багато з них можуть бути небезпечними або смертельними для собак, якщо їх давати не належним чином.
Що таке діарея?
На відміну від закрепу, при якому ви можете задатися питанням, коли ж ваш вірний друг знову випорожниться, діарея може змусити вас задаватися питаннями, коли ж він вже перестане робити це так часто. Діарея, тобто рідкі й часті випорожнення, є однією з найбільш поширених проблем ШКТ у собак. Як і закреп, діарея може бути викликана цілим рядом причин:
- вживанням жирної їжі або яка не перетравлюється (залишків зі столу, палиць, іграшок, сміття);
- раптовою зміною корму або ласощів;
- харчовою алергією або непереносимістю;
- стресом (перельотом у багажному відсіку, подорожжю або тривогою розлуки);
- паразитами;
- вірусною або бактеріальною інфекцією;
- запальними захворюваннями кишечника;
- раком;
- ліками (часто причиною можуть бути антибіотики);
- захворюваннями, не пов'язаними зі шлунково-кишковим трактом, такими як порушення функції нирок або печінки, а також панкреатит.
Як я можу допомогти моєму вихованцеві впоратися з діареєю?
Захворювання шлунково-кишкового тракту у собак незмінно входять до десятки основних медичних проблем, що вимагають відвідування ветеринара. Деякі причини діареї серйозні й потребують медичної допомоги, але з менш важкими епізодами можна впоратися вдома, попередньо проконсультувавшись із ветеринарним лікарем. Перш ніж звернутися до спеціаліста з ветеринарної медицини, отримайте відповіді на наступні запитання, щоб ви могли надати більш повний опис проблеми вашого вихованця:
- Як довго триває діарея?
- Які ще проблеми зі здоров'ям має ваш собака?
- Якого кольору кал у вашого вихованця?
- Чи нормально їсть і п'є ваш улюбленець?
- Чи було у вашого чотирилапого друга блювання?
- Чи помітили ви млявість у вашого собаки?
Будь ласка, проконсультуйтеся з ветеринарним лікарем, якщо вас турбує будь-яке з цих питань.
Які поради з домашнього догляду можуть допомогти при розладі ШКТ у собаки?
Коли справа йде про лікування діареї в домашніх умовах, слід уважно дотримуватися порад вашого ветеринара. Дуже важливо забезпечити вашого вихованця свіжою водою й заохочувати його пити, щоб уникнути зневоднення. У разі діареї у собаки краще не припиняти годування, за винятком випадків, коли ваш ветеринар попросить вас про це. Вживання їжі важливе для забезпечення клітин кишківника поживними речовинами й прискорення процесу одужання. Запитайте свого ветеринара чи продовжувати давати вашому улюбленцю його звичайний корм або краще перейти на щось більш легкозасвоюване.
Навіть якщо діарея вашого вихованця проходить у легкій формі, консультація ветеринара допоможе вам упевнитися, що все в порядку. Ваш ветеринар може призначити ліки для швидкого усунення діареї та порадити інший лікувальний корм, ніж той, який рекомендується при закрепах. Зазвичай корми, розроблені для собак із діареєю, є більш легкозасвоюваними й допомагають заповнити дефіцит основних поживних речовин.
Розлади шлунка у собак, будь то закреп чи діарея, вимагають пильної уваги. Хоча зазвичай ці розлади не є небезпечними, якщо симптоми продовжуються і стан вашого улюбленця погіршується, не відкладайте надання ветеринарної допомоги. Знати, яка частота дефекації й консистенція калу вашого собаки є нормою, допоможе вам розпізнати проблему та забезпечити оптимальний догляд за вашим кращим другом.
Дописувач

Доктор ветеринарної медицини Мінді Кохан
Мінді Кохан – ветеринарний лікар із Філадельфії й випускниця Школи ветеринарної медицини Університету Пенсильванії. Вона є власницею собаки з притулку на прізвисько Джем. Мінді любить ходити в походи з Джемом, слухаючи подкасти про Громадянську війну в США й Авраама Лінкольна.