Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Лімфома в котів — це онкологічне захворювання лімфатичної системи, яка складається з лімфоцитів (клітин крові) та органів (лімфатичних вузлів тощо). Цей вид раку є найпоширенішою причиною пухлин спинного мозку й може вражати багато органів котячого організму.
За даними Королівського ветеринарного коледжу, лімфома — це найчастіше діагностоване онкологічне захворювання в котів. Є багато типів лімфом котів, але найбільш поширеною є кишкова лімфома, також відома як аліментарна лімфома. Якщо говорити про симптоми, то цей вид раку може проявлятися різними способами залежно від ураженого органу.
Причини лімфоми в котів
Розвиток лімфоми в котів пов'язаний із вірусом лейкозу котів (ВЛК) і меншою мірою з вірусом імунодефіциту котів (ВІК). У котів із позитивним результатом на лейкоз онкологічні захворювання зазвичай розвиваються в більш ранньому віці. На сьогодні завдяки поширеному тестуванню на ВЛК і вакцинації проти цього захворювання лімфома менш часто розвивається в молодих котів. У котів із негативним результатом на вірус зазвичай лімфома розвивається в більш зрілому віці.
Організація Blue Cross повідомляє, що вплив тютюнового диму може збільшити ризик розвитку лімфоми в котів. Фахівці пояснюють, що пасивне куріння може бути шкідливим для всіх домашніх тварин, але коти є особливо вразливими до нього. Вони не тільки вдихають тютюновий дим із повітря, але й поглинають його токсичні частинки, що просочили їхню шерсть, під час вилизування.
Типи лімфоми в котів
Оскільки лімфатична система взаємодіє з усіма системами організму, лімфома може вразити будь-який орган. До основних типів лімфоми належать:
- Аліментарна лімфома (шлунково-кишковий тракт)
- Медіастинальна лімфома (грудна клітка)
- Лімфома нирки
- Лімфома носа
- Лімфома хребта
- Лімфома шкіри
- Мультицентрична лімфома (вона вражає кілька органів одночасно, найчастіше селезінку та печінку)
Ознаки лімфоми в котів
Ознаки лімфоми різняться залежно від того, які органи уражені. Нижче наведені деякі симптоми відповідно до органа, ураженого лімфомою:
- Шлунково-кишковий тракт: Блювота, діарея, закреп, втрата апетиту, втрата ваги, млявість і випорожнення з кров'ю.
- Грудна клітка: дихання відкритим ротом, кашель, втрата апетиту, втрата ваги й регургітація.
- Нирки: підвищене вживання води й сечовипускання, втрата ваги та апетиту.
- Ніс: хронічні виділення з носа, носова кровотеча, набряклий ніс, чхання, втрата апетиту, виділення з очей і гучне дихання.
- Хребет: слабкість або параліч задніх лап.
- Шкіра: свербіж, випадання шерсті й кровоточиві пухлини на шкірі.
Якщо ви помітили будь-яку із цих ознак у вашого кота, негайно зверніться до свого ветеринарного лікаря. Він установить діагноз і підбере найкраще лікування для вашого улюбленця.
Діагностування лімфоми в котів
Лімфома діагностується за допомогою комбінації даних. Якщо ветеринарний лікар запідозрить, що у вашого кота лімфома, він запитає вас про його історію хвороби й спосіб життя. Імовірніше за все, він проведе фізичний огляд вашого кота, візьме аналізи (крові, сечі й тестування на ВЛК і ВІК) та запросить діагностику за знімками, наприклад рентгенографію або УЗД.
Рекомендовані лікарем аналізи залежатимуть від типу підозрюваної лімфоми. Наприклад, якщо ви виявили ущільнення або збільшений лімфатичний вузол у вашого кота, то ветеринарний лікар також може провести біопсію. Цей процес полягає в отриманні невеликого зразка ураженої тканини та його дослідження на наявність ракових клітин.
Лікування лімфоми в котів
Лікування лімфоми в котів націлене на те, щоб вивести онкологічне захворювання на стадію ремісії (усунути всі ознаки й симптоми) та максимально подовжити здорове життя вашого улюбленця. Blue Cross зазначає, що, оскільки лімфома зазвичай широко поширюється по організму, хімієтерапія є кращим варіантом, ніж хірургічне втручання. Коти зазвичай добре реагують на це лікування та не відчувають тих неприємних побічних ефектів, які бувають у людей, як-от випадіння шерсті або нудота.
Якщо хімієтерапія неможлива, ваш ветеринарний лікар може порекомендувати променеву терапію і в рідкісних випадках хірургічне втручання. Для полегшення симптомів раку часто призначається преднізон (стероїд).
Імовірність одужання
Завдяки хімієтерапії багатьом пухнастим друзям вдається досягти тимчасової ремісії клінічних симптомів і зберегти хорошу якість життя. Деякі коти можуть досягати ремісії на кілька років залежно від їхньої індивідуальної ситуації. Однак імовірність одужання залежить від типу лімфоми, від того, чи виявлено у вашого улюбленця позитивний результат на ВЛК і/або ВІК, а також від того, де локалізований рак. Коти з позитивним результатом на ВЛК і ВІК часто мають менше шансів на повне одужання.
Власникам домашніх тварин також слід проконсультуватися зі своїм ветеринарним лікарем щодо раціону котів із лімфомою.
Профілактика лімфоми в котів
Хоча запобігти появі лімфоми неможливо, ви можете зменшити ймовірність її розвитку у вашого кота, дотримуючись цих порад.
Проводьте тести на виявлення ВЛК і ВІК
За можливості проведіть коту тести на вірус імунодефіциту котів і вірус лейкозу котів (ВЛК), поки він ще маленький. Якщо ви вирішили завести ще одного кота, обстежте його до контакту з вашим улюбленцем. ВЛК заразний для котів, але не передається людям та іншим домашнім тваринам, тому важливо провести перевірку, перш ніж знайомити нове кошеня чи кішку з іншими котами.
Зробіть кошенятам щеплення від ВЛК і подумайте про стерилізацію
Зробіть своєму коту щеплення проти ВЛК. Стежте за тим, щоб вчасно проводити щеплення проти ВЛК. Є вакцина проти ВІК, але її використовують не так широко, як вакцину проти ВЛК. Стерилізація котів суттєво зменшить імовірність того, що вони блукатимуть і битимуться, а це основна причина поширення ВІК.
Стежте, щоб кіт не наражався на небезпеку тютюнового диму
Пасивне вдихання диму шкідливе для всіх, зокрема й для котів.
Регулярно відвідуйте ветеринарного лікаря
Раннє виявлення захворювання — це ключ до успішного лікування. Рекомендується проводити обстеження котів двічі на рік, а також проводити щорічні аналізи крові для котів віком від 7 років.
Досягнення в галузі медицини й харчування, а також обізнаність власників домашніх тварин допомагають зменшити ймовірність захворювання котів на рак. Починаючи з раннього виявлення й закінчуючи зниженням чинників ризику, ви можете допомогти вашому улюбленцю прожити довго та щасливо.
Дописувач

Д-р Сара Вутен
Випускниця 2002 року Школи ветеринарної медицини Каліфорнійського університету в Девісі й сертифікований ветеринарний журналіст, доктор Сара Вутен практикує ветеринарію вже понад 16 років, спеціалізуючись на дрібних тваринах. Вона є відомим міжнародним спікером і письменницею в галузі ветеринарії та охорони здоров’я тварин. Її мета в житті — допомогти власникам домашніх тварин навчитися краще піклуватися про своїх пухнастих друзів.
Схвалено Dr. Emma Milne BVSc FRCVS, і Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA