Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Діагноз раку у домашньої тварини може викликати почуття страху, пригніченості й спустошення. Фахівці вашої ветеринарної клініки чудово розуміють ваш емоційний стан, а також ваші побоювання з приводу майбутнього. Вони також знають, що вам буде важко обговорювати можливі варіанти лікування. Хороша новина полягає в тому, що досягнення в галузі ветеринарної онкології призводять до ремісії раку у багатьох домашніх тварин. Вони допомагають подовжити їхнє життя та його якість. Якщо у вашого пухнастого члена сім'ї діагностовано рак, ця стаття розповість вам, чого очікувати найближчим часом.
Діагностування раку у домашніх тварин
Щоб діагностувати рак у вашого вихованця, ветеринарний лікар повинен знати про будь-які ознаки або симптоми, які ви могли помітити. Як і у людей, існує безліч різних видів онкологічних захворювань, які можуть вражати домашніх тварин, із широким спектром потенційних ознак і симптомів. Для раннього виявлення та своєчасного лікування захворювання рекомендується звертатися до ветеринара щоразу, коли ви помічаєте зміни у зовнішньому вигляді, поведінці чи самопочутті вашого чотирилапого друга.
Фахівець підтвердить або виключить рак, оцінивши загальний стан здоров'я вашого вихованця й провівши певні аналізи. Попереднє обстеження часто включає аналізи крові та сечі, мікроскопічне дослідження клітин або зразків пухлини, а також діагностику за знімками, наприклад, рентгенографію та УЗД. Ці тести нададуть основну інформацію про здоров'я вашого вихованця та допоможуть виявити наявність онкологічних захворювань, їхній тип і чи поширився рак на інші органи. На основі цієї інформації ветеринар або ветеринарний онколог поставить діагноз і порекомендує лікування.
Лікування раку домашніх тварин
Доступні варіанти лікування раку у домашніх тварин практично такі ж, як і у людей. Головна відмінність полягає в тому, що домашні тварини зазвичай мають менше побічних ефектів при хіміотерапії; вони рідко відчувають нудоту або страждають від випадання шерсті. У вашого вихованця буде більше шансів на виживання, якщо ви будете дотримуватися плану лікування, розробленого вашим ветеринаром. Він може включати один або кілька з наступних методів.
Хірургічне втручання
Хірургічне втручання застосовується для видалення ракових утворень і може бути ефективним у лікуванні деяких видів раку, наприклад, при повному видаленні низькодиференційованої тучноклітинної пухлини. Хірургічна операція може також йти в комплексі з іншими методами лікування, щоб повністю видалити рак із організму вашого вихованця.
Хіміотерапія
Цей метод використовує препарати для знищення ракових клітин і є частиною більшості планів лікування онкологічних захворювань. Хіміотерапевтичні препарати можуть прийматися перорально у вигляді таблеток або вводитися внутрішньовенно ветеринарним фахівцем.
Променева терапія
Променева терапія використовується для зменшення розмірів пухлин перед операцією, знищення ракових клітин, що залишилися після операції, та уповільнення росту ракових утворень у тих частинах тіла, де хірургічне втручання неможливо — наприклад, у носі. Домашні тварини зазвичай потребують декількох сеансів опромінення. Майте на увазі що відділення променевої терапії зазвичай доступні лише у вузькоспеціалізованих ветеринарних лікарнях і можуть бути дорогими.
Імунотерапія
Імунотерапія – це штучна стимуляція імунної системи для боротьби з раковими клітинами. Ця терапія застосовується при меланомі собак і розглядається як варіант лікування остеосаркоми.
Паліативна допомога
Рак домашніх тварин не завжди піддається лікуванню. Паліативна допомога спрямована на максимальне поліпшення якості життя вашого улюбленця протягом того часу, що йому залишився. Це може включати полегшення болю, зменшення нудоти, а також прийняття рішення, коли настає час прощатися. Паліативна операція може бути використана для знеболення, особливо у собак із діагнозом рак кісток. Крім того, правильне харчування дуже важливо під час паліативного лікування, тому важливо обговорити з вашим ветеринарним лікарем дієтичний раціон і харчові потреби вашого вихованця. Перевагою є те, що паліативна допомога часто може забезпечити від кількох тижнів до кількох місяців якісного безболісного часу з вашим вихованцем, якого ви, можливо б, не мали. А це дійсно цінно.
Чого очікувати, якщо у вашого чотирилапого друга рак
Залежно від типу раку у вашого вихованця, загального стану його здоров'я й віку, а також від проведеного лікування, в оселі можуть відбутися деякі зміни. Наприклад:
- Якщо ваша тварина перенесла операцію, їй знадобиться час і догляд на дому, щоб відновитися.
- Ваш улюбленець може більше спати й менше їсти, якщо у нього тип раку, який спричиняє втрату апетиту або енергії. Не змушуйте їх бути фізично активними, нехай вони самі регулюють свою фізичну діяльність. Якщо у вашого собаки рак, продовжуйте щодня виводити його на вулицю подихати свіжим повітрям і погрітися на сонці. Якщо ваш вихованець не їсть, ветеринарний лікар може призначити йому стимулятор апетиту або замінити його корм.
- Якщо у вашого улюбленця рак мозку, ви можете помітити зміни в когнітивних здібностях, наприклад, втрату вивчених моделей поведінки. У них також можуть розвинутися судоми, які потрібно буде контролювати за допомогою ліків.
- Рак або лікування раку іноді можуть викликати проблеми з нетриманням сечі або калу. Як результат, у вашого вихованця може виникнути потреба частіше справляти нужду й він може бути більш схильний до невеликих інцидентів удома.
- Будьте готові до частих візитів до ветеринарної клініки. Якщо ваш вірний друг проходить лікування, ветеринару потрібно буде провести додаткові аналізи під час і після лікування, щоб оцінити, наскільки воно є ефективним. Лікування може бути дорогим, тому, якщо у вас є страхування домашніх тварин, обов'язково проконсультуйтеся зі своїм постачальником, щоб дізнатися, що покриває ваш поліс.
Якщо ваш вихованець перебуває на паліативному лікуванні, важко зрозуміти, коли йому потрібне ветеринарне втручання й коли настав час прощатися. Благодійна ветеринарна організація PDSA розробила контрольну таблицю для оцінки якості життя вашої тварини, яка може бути корисною.
Догляд за хворими людьми – це дуже важкий тягар, однак, згідно з дослідженням, опублікованим у журналі British Medical Journal, власники домашніх тварин, які доглядають за хронічно або невиліковно хворими вихованцями, також важко переживають цей період. Якщо ви доглядаєте за хворою твариною, подбайте про себе і заручіться підтримкою однодумців або близьких людей. Деякі організації, наприклад Blue Cross, пропонують такі послуги, як безкоштовні й конфіденційні консультації, а також можливість спілкування з іншими власниками домашніх тварин, які добре розуміють, через що ви проходите. Зв'яжіться зі службою підтримки для власників тварин, які втратили своїх вихованців, організації Blue Cross, за номером 0800 096 6606, електронною поштою pbssmail@bluecross.org.uk або в режимі онлайн через чат.
Діагноз раку у домашньої тварини може бути важким ударом, але ваш ветеринар допоможе вам орієнтуватися в процесі. Скорбота також є нормальною емоцією у таких ситуаціях. Якщо ви переживаєте важкі часи, подумайте про те, щоб звернутися за допомогою й максимально використати час, який залишився у вашого вихоанця.
Дописувач

Д-р Сара Вутен
Випускниця 2002 року Школи ветеринарної медицини Каліфорнійського університету в Девісі й сертифікований ветеринарний журналіст, доктор Сара Вутен практикує ветеринарію вже понад 16 років, спеціалізуючись на дрібних тваринах. Вона є відомим міжнародним спікером і письменницею в галузі ветеринарії та охорони здоров'я тварин. Її мета в житті – допомогти власникам домашніх тварин навчитися краще піклуватися про своїх пухнастих друзів.