Гастроентерит у котів — що ви маєте знати

Публікація: Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
хв читання (Час читання: 5 хвилин)

Власник тримає кота на колінах і чухає йому спинку, а кіт задоволено мружиться

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Термін «гастроентерит» означає запалення шлунка й кишківника. Помітити, що ваш кіт страждає на гастроентерит, переважно нескладно: він погано себе почуває і випорожнення в нього стають водянисті, м’які або з домішками крові. Хоча помітити діарею, якщо ваш кіт ходить у туалет на вулиці, може бути складно, блювота загалом дуже помітна, оскільки вона так само раптово застає кота, як і вас.

Можна собі уявити, особливо якщо вам самим доводилося хворіти на гастроентерит, наскільки неприємним є це захворювання для котів. Гастроентерит може бути гострим (настає раптово і триває недовго) або хронічним, тобто триває понад два-три тижні. Такі випадки тривалого захворювання називаються хронічними ентеропатіями (ХЕ), найпоширенішою формою яких є ентеропатія, що піддається лікуванню за допомогою дієтотерапії. Хронічні ентеропатії ще також називають запальними захворюваннями кишківника (ЗЗК).

У цій статті ми ознайомимося з найпоширенішими причинами гострого гастроентериту в котів. Гострий гастроентерит не завжди вимагає невідкладної допомоги ветеринара. У певних випадках тварина може одужати самостійно, але інколи буває необхідно втрутитися. Тут ми розглянемо найбільш типові причини й що можна зробити, аби допомогти своєму бідолашному улюбленцю.

Основні причини гострого гастроентериту

  1. Неправильне харчування. Усім відомо, що собаки люблять нишпорити по смітниках, але коти цим також не гребують. Вони частенько крадуть їжу з наших столів, або можуть вполювати яку-небудь безталанну істоту, яка не дуже добре перетравиться. Такі проблеми часто досить швидко минають самі собою. Це також може статися у випадку заміни корму, якщо ви не подбали про те, аби перевести кота на новий корм поступово впродовж декількох днів.

  2. Вірусні інфекції здатні викликати гострий гастроентерит фактично в будь-якої тварини, у тому числі й у котів. І це лише одна з причин для того, щоб вчасно робити всі щеплення вашому коту.

  3. Паразити, особливо у великих кількостях, теж можуть спричиняти проблеми в кишківнику. Проконсультуйтеся з ветеринаром, аби пересвідчитися, що профілактика паразитів, яку ви проводите, відповідає способу життя вашого кота. Наприклад, котам, які полюють і поїдають свою здобич, проводити дегельмінтизацію варто частіше, ніж малоактивним домашнім котам.

     

  4. Харчова алергія. Це може бути істинна алергія або харчова непереносимість.

  5. Інші захворювання. Гастроентерит можуть викликати й інші хвороби, як-от ниркова недостатність або підвищена гормональна активність щитоподібної залози (гіпертиреоз).

Чи варто непокоїтися через гастроентерит у кота?

На це питання немає єдиної відповіді. Усе залежить від віку вашого кота, від наявності в нього інших захворювань, а також від ступеня тяжкості гастроентериту. Ми вже зазначали, що в багатьох випадках хвороба минає сама собою, тож якщо вашому коту кілька разів стало зле і йому кепсько впродовж дня, можна почекати 24—48 годин і подивитися, чи не стане йому краще. Але будь-який розлад травлення, що триває понад 48 годин, вимагає звернення до ветеринара.

Найбільше занепокоєння виникає через зневоднення організму, спричинене насамперед блювотою, а також діареєю. Якщо в кота дуже часте блювання, схоже, що він страждає від болю, або він пригнічений і млявий, негайно зверніться до ветеринара. Щоб визначити, чи є в кота зневоднення, ви можете провести простий тест під назвою «намет». Якщо у тварини немає зневоднення, коли ви обережно потягнете шкіру зверху на шиї вгору і відпустите її, вона легко повернеться на місце. Якщо в кота є незначне зневоднення, шкіра повертатиметься на місце повільніше. У разі сильного зневоднення шкіра залишиться піднятою, як намет, звідси й пішла назва тесту.

Якщо стан вашого кота покращується без вашого втручання, але ви регулярно спостерігаєте в нього розлади шлунку, вам також варто відвідати ветеринара, адже цілком можливо, що вони мають якусь приховану причину.

Якщо вашому коту потрібна допомога ветеринара, дуже корисно взяти із собою зразок (котячих!) випорожнень. Ветеринар зможе провести аналіз на наявність у них паразитів, інфекції, крові тощо. Залежно від результатів першого огляду ветеринар може:

 

  1. Призначити вашому коту на декілька днів високоякісний корм, що легко засвоюється і сприяє травленню, аби полегшити процес відновлення кишківника.

  2. Призначити лікування для будь-якого виявленого захворювання, спричиненого паразитами або бактеріями.

  3. Провести аналіз крові, щоб виключити наявність інших хвороб.

  4. Якщо у вашого кота сильне зневоднення, його можуть залишити в клініці для внутрішньовенного введення рідини та проведення підтримувальної терапії.

  5. Інколи, якщо прояви гастроентериту набувають хронічного або рецидивного характеру, може виникнути потреба в проведенні рентгенівського обстеження, томографії та навіть біопсії.

Насправді ви знаєте свого кота краще, ніж будь-хто інший. Коли вас щось непокоїть, обов'язково зателефонуйте ветеринару. Ми завжди вважаємо, що краще зайвий раз перестрахуватися, ніж потім шкодувати, адже у всьому, що стосується здоров'я, чим раніше ви отримаєте допомогу, тим краще.

Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA