
Тучноклітинні пухлини у собак: причини, зовнішній вигляд, лікування та інше
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
За даними некомерційної ветеринарної компанії Animal Trust, тучноклітинні пухлини є найпоширенішими пухлинами шкіри у собак. Але що саме являють собою тучноклітинні пухлини, які їхні ознаки у собак і чи піддаються вони лікуванню?
Причини виникнення тучноклітинних пухлин у собак
Мастоцити самі собою не є раковими клітинами. Згідно з поясненням Animal Triste, вони є одним із видів лейкоцитів. Мастоцити утворюються в кістковому мозку й знаходяться в багатьох тканинах організму, де вони виконують цілий ряд функцій. До них відносяться запальні й алергічні реакції, реакції на наявність паразитів і навіть розпад мертвих тканин.
На жаль, іноді все йде не за планом. З невідомих поки причин мастоцити іноді мутують і безконтрольно розмножуються, що суперечить нормальному життєвому циклу клітин. Ця мутація призводить до утворення тучноклітинних пухлин (мастоцитом). Ці пухлини можуть виникати у собак усіх порід і вікових груп, однак благодійна ветеринарна організація PDSA зазначає, що вони частіше зустрічаються у собак середнього віку та деяких порід, таких як боксери або біглі.
Клінічні ознаки тучноклітинних пухлин у собак
Некомерційна ветеринарна компанія Animal Trust рекомендує звертати особливу увагу на наступні симптоми мастоцитом.
Пошукайте ущільнення на тілі вашого собаки. Вони можуть бути видимі на шкірі (або знаходитися під нею), на морді, в пащі або на геніталіях.
Тучноклітинні пухлини у собак зазвичай з'являються у вигляді ущільнень, але також можуть мати вигляд наростів, плям, набряків або виразок. Зазвичай вони досягають 2-3 см у діаметрі.
Ущільнення може сочитися або кровоточити, а навколо ураженої ділянки можливі почервоніння, запалення, набряки, нарости або уртикарія.
У вашого вихованця може спостерігатися втрата апетиту, втрата ваги, симптоми розладу шлунково-кишкового тракту (блювота, діарея), а також випорожнення чорного кольору з кривавими включеннями.
Коли ви гладите або оглядаєте вашого чотирилапого друга, звертайте особливу увагу на ділянки шкіри, які мають незвичайний зовнішній вигляд або тактильне відчуття. Зважайте, що онкологічне утворення може бути твердим на дотик і щільно прилягати до тіла тварини, але також воно може бути м'яким та рухливим під шкірою. Ущільнення може швидко збільшуватися або залишатися сталого розміру, інколи воно може навіть зменшуватися. У будь-якому разі варто пам'ятати, що жодна з цих ознак не дає гарантії, що новоутворення є доброякісним, тому варто звернутися до ветеринарного лікаря, щоб переконатися в цьому.
Діагностування тучноклітинних пухлин у собак
Новоутворення можуть проявлятися у вигляді ущільнень і шишечок, бути опуклими або плоскими, а також мати м'яку, тверду, велику або маленьку форму. Незалежно від їхнього зовнішнього вигляду, будь-яке утворення обов'язково має бути перевірене ветеринаром.
Для встановлення точного діагнозу ветеринару може знадобитися провести тонкоголкову аспіраційну пункційну біопсію, щоб взяти невеликий зразок тканини з пухлини. На щастя, цей тест виконується швидко та є малоінвазивним. Зазвичай його можна провести після первинного обстеження. Однак зразка може бути недостатньо для встановлення діагнозу. Тому хоча цей тест служить чудовою відправною точкою, ваш ветеринарний лікар може порекомендувати пункційну біопсію, оскільки вона дозволяє більш повно аналізувати новоутворення. У разі біопсії зразок тканини відправляється на мікроскопічне дослідження в спеціалізовану гістопатологічну лабораторію для аналізу ветеринарним патологоанатомом.
Якщо отриманий результат підтвердив наявність тучноклітинної пухлини, ваш ветеринар може порекомендувати додаткові дослідження, як-от аналізи крові, рентгенографія, КТ та УЗД, щоб визначити, чи поширилася пухлина на інші органи (що називається метастазом). У деяких випадках також рекомендується проведення тонкоголкової аспіраційної пункційної біопсії лімфатичного вузла, розташованого поруч із пухлиною.
Лікування тучноклітинних пухлин
Лікування онкологічного захворювання у собак визначається ветеринарним онкологом разом із ветеринарним патологоанатомом, які розглянуть результати діагностичних тестів і визначать стадію раку та його поширеність. Мастоцитоми діляться "низькодиференційовані" й "високодиференційовані", в залежності від їхньої стадії та ступеня поширення. Залежно від отриманих результатів патологоанатом розробить відповідний план лікування.
Патологоанатом може порекомендувати хірургічне втручання з видалення ракової пухлини. Метою операції є видалення всіх уражених тканин, а також якоїсь частини здорової тканини, прилеглої до пухлини, щоб переконатися, що не залишилося жодної ракової клітини. Це називається досягненням "чистих країв резекції". Після цього патологоанатом огляне видалену хірургічним шляхом тканину, щоб переконатися, що це було досягнуто. Однк не в усіх випадках це можливо.
Для лікування тучноклітинної пухлини може бути достатньо лише хірургічного втручання, але в деяких випадках його проводять разом із хіміотерапією або променевою терапією. Animal Trust повідомляє, що у разі невдалих операцій або сильно прогресуючої стадії раку можуть бути рекомендовані пероральні препарати для зменшення розміру або уповільнення росту пухлини. Для зменшення запальних ефектів, викликаних пухлиною, також призначаються стероїди.
Хоча ці підходи часто настійно рекомендуються, особливо на більш прогресуючих стадіях, пам'ятайте, що ви також можете вибрати більш м'які підходи або паліативну допомогу на будь-якому етапі. Ваш ветеринар й/або онколог обговорять із вами ці варіанти.
Тривалість життя собак із тучноклітинними пухлинами
Важко передбачити тривалість життя собак із тучноклітинними пухлинами, оскільки це залежить від багатьох факторів. Якщо пухлина знаходиться тільки на шкірі без ознак метастазування й видалена з чистими краями, прогноз може бути цілком позитивним. Однак на останніх стадіях раку або у випадках виявлення пухлин у таких місцях, як паща або геніталії, прогноз може бути не таким сприятливим.
Хороша новина полягає в тому, що раннє виявлення й своєчасне лікування покращують тривалість життя домашніх тварин із тучноклітинними пухлинами, тому важливо регулярно оглядати собаку вдома. Ви можете обстежувати вашого улюбленця під час обіймів або просто проводити огляд вдома. При виявленні будь-яких нових утворень у вашого собаки, обов'язково запишіться на прийом до ветеринара.
Дописувач

Доктор Лейсі Шейбл
Доктор Лейсі Шейбл – ветеринарний лікар, який спеціалізується на дрібних тваринах, підприємниця, авторка й спікер. Випускниця факультету ветеринарної медицини Техаського університету AM та юридичного факультету Університету Уейк Форест, доктор Шейбл прагне прогресивних змін у ветеринарній галузі та є радником кількох колегій у цій галузі.