Як допомогти собаці, у якого закреп

Публікація: Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
хв читання (Час читання: 5 хвилин)

Німецька вівчарка на природі поруч зі своїми власниками. Очі в собаки заплющені, язик висунутий

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Закреп — це труднощі з випорожненням, як правило, через те, що кал із якихось причин став надто сухим і твердим. Якщо ви коли-небудь страждали від закрепу, то вам відомо, що, у кращому випадку, це неприємно, а в гіршому — може призвести до здуття живота, нездужання і жахливого самопочуття. Те ж саме можна сказати і про наших собак. Травний тракт у собак і людей дуже схожий, адже ми є ссавцями, тому багато наших відчуттів, пов’язаних із хворобами органів травлення, будуть схожими й у наших улюбленців. Іноді варто поспівпереживати!

У цій статті ми розглянемо причини закрепів у собак, як дізнатися про закреп у вашого собаки, і, найважливіше, що можна зробити, щоб допомогти, якщо це станеться.

Що спричиняє закреп у собак?

Найпоширеніші причини закрепів у собак:

  • Зневоднення

  • Проковтування продуктів, що не перетравлюються, таких як трава, кістки або щось неїстівне

  • Біль від артриту в спині та кульшових суглобах, через який собаки неохоче присідають

  • Збільшена простата (у самців)

  • Грижа промежини (у самців) В окремих особин, особливо в старих некастрованих собак, слабшають м’язи, що повинні утримувати пряму кишку в потрібному положенні. Унаслідок цього пряма кишка зрушує зі свого місця і починає випинатися крізь ослаблені м’язи. Це призводить до того, що калові маси легко затримуються і важко виводяться. Грижі промежини часто виглядають як випуклі утворення під шкірою по один чи обидва боки від анального отвору.

     

  • Кишкові захворювання, неврологічні розлади або пухлини

  • Брак фізичних вправ

  • Брак клітковини в раціоні

  • Психологічні проблеми, наприклад страх або тривога

Які ознаки закрепу в собак?

Товста кишка — остання частина кишківника перед прямою кишкою. Її основним завданням є всмоктувати воду з калу, тому, якщо в собаки закреп, калові маси довше затримуються в товстому кишківнику і стають більш сухими та твердими. І це замкнене коло.

Очевидно, що найбільш характерною ознакою закрепу є те, що собака намагається випорожнитися, але не може це зробити, або ж випорожнення виходять у невеликій кількості. Собаки, що страждають на закреп, часто кружляють на одному місці або напружуються, часто дивляться на свій зад або соваються ним по підлозі. Інколи можна помітити кров, яка з'являється через напруження, або ж собака може скиглити від болю. Зверніть увагу, що всі ці прояви також можуть бути симптомами коліту — запалення товстої кишки.

Якщо закреп триває досить довго, собака може відмовлятися від їжі, худнути й виглядати пригніченим.

Як можна допомогти собаці, якщо ви вважаєте, що у нього закреп?

Якщо ваш собака нездужає або ви помітили кров або ознаки болю, час звернутися до ветеринара. Також слід звернутися до фахівця, якщо ваш собака не може випорожнитися понад декілька днів.

На початкових стадіях найкраще, що можна зробити, — це спробувати заохотити собаку пити багато води та виводити його на довгі прогулянки. Фізична активність і вправи відмінно стимулюють роботу кишківника, і, якщо закреп у вашого собаки незначний, то цього може бути достатньо, щоб усе зрушило з місця. Якщо це станеться знову, є сенс перейти на корм із підвищеним вмістом клітковини, але завжди попередньо радьтеся з ветеринаром, перед зміною харчування. Якщо у вашого собаки недостатня вага або він дуже активний, корм із високим вмістом клітковини може виявитися не найкращим вибором.

Якщо закреп не зникає після фізичних вправ і вживання води, краще, щоб собаку оглянув ветеринар і пересвідчився у відсутності прихованої причини. Ветеринар огляне вашого улюбленця, зокрема проведе ректальне обстеження, щоби перевірити, чи немає якихось фізичних перешкод. Часом може бути потрібне рентгенівське обстеження, аби перевірити кишківник на наявність сторонніх тіл, наприклад кісток або новоутворень. У переважній більшості випадків проблему можна вирішити за допомогою клізми, ліків або зміни раціону, та, залежно від причини, може знадобитися хірургічна операція або тривале застосування препаратів.

Профілактика закрепів

Як в усьому, що стосується наших домашніх улюбленців, профілактика завжди краща за лікування. Слідкуйте за тим, щоб ваш собака був струнким і активним упродовж усього життя — це запорука міцного здоров’я, у тому числі здоров’я травної системи. Годуйте його якісним, повноцінним і збалансованим кормом, адже це також дуже важливо для профілактики розладів травлення, зокрема закрепів. Дбайте про те, щоб у нього завжди було вдосталь свіжої води. Можна розмочувати сухий корм, якщо ви переживаєте, що собака недостатньо п'є.

У разі виникнення сумнівів або хвилювань, порадьтеся з ветеринаром. Ми завжди готові допомогти, і завжди краще перестрахуватися, ніж потім шкодувати.

Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA