Яким чином стрес може впливати на фізичне здоров’я вашого собаки

Публікація: Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
хв читання (Час читання: 5 хвилин)

На німецьку вівчарку в парку звернула увагу родина власників домашніх тварин

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Наше життя стає дедалі більш напруженим. Ми часто вживаємо слово «стрес», коли йдеться про людей, але він може додати значного клопоту й нашим собакам. Стрес може спричинити багато проблем зі здоров’ям у короткостроковій і довгостроковій перспективах, зокрема розладів травлення, як-от діарея та коліт. Якщо ви побачили зміни у випорожненнях свого собаки, наприклад слиз чи кров, або в нього не припиняються напади діареї, можливо, саме стрес призвів до такого. У цій статті ми розглянемо причини й наслідки стресу в собак, а також способи його подолання.

Причини стресу в собак

Є чимало речей, які можуть завдати стресу собакам. Найпоширеніші з них:

  • Страх розлуки

  • Перебування в розпліднику

  • Народження дитини або приїзд родичів

  • Ваш від’їзд у відпустку Спровокувати стрес може навіть те, що з-під ліжка витягли валізи

     

  • Травматична подія, наприклад бійка з іншим собакою

  • Острах голосних звуків, наприклад розривів феєрверків

  • Особливості породи Собаки певних порід надмірно схильні до стресу

  • Стрес у матері Травма або стрес, які пережила вагітна собака, здатні вплинути на ймовірність того, що цуценята будуть схильні до стресу впродовж їхнього життя.

Породи собак, схильні до стресу

Стрес трапляється в собак будь-якої породи або в метисів, але певні породи собак, безумовно, більш схильні до тривожності та стресу. З мого досвіду практичної роботи це зазвичай дрібні породи й декоративні собачки, як-от кавалер-кінг-чарльз-спанієлі, кокер-спанієлі та бішон-фрізе, але більші породи, зокрема бордер-колі та німецькі вівчарки, також можуть стикатися зі стресом.

Як стрес впливає на організм і здоров’я вашого собаки?

Це може вас здивувати, але стрес насправді потрібний у житті! Реакція на стрес допомагає нам врятуватися в скрутних ситуаціях. Сильний стрес, наприклад страх від того, що ви йдете на самоті в темряві, провокує викид адреналіну. Це необхідно, щоб підготувати вас до боротьби або втечі. Проте хронічний або постійний стрес — це вже щось інше. Коли ми або наші тварини тривалий час перебуваємо під дією стресу, це призводить до виділення стероїдних гормонів. У невеликих кількостях стероїди важливі для життя й чинять потужну протизапальну дію. Водночас їхній механізм дії також позначається на роботі імунної системи. Через постійне виділення стероїдів імунна система поступово пригнічується й організм стає вразливим до інфекцій, не кажучи вже про численні інші руйнівні наслідки.

Останні дослідження довели, що між кишківником, мозком та імунною системою є вкрай важливий зв’язок. Тому зрозуміло, що якщо у тварини стрес, тривога або депресія, кишківник буде однією з перших систем, яка про це просигналізує. Таке можна буде помітити через різноманітні розлади травлення, як-от блювота, діарея, коліт і надмірний метеоризм, а вони не принесуть ніякого задоволення ні вам, ні вашому собаці!

Через довготривалий стрес у собаки може спостерігатися млявість і брак енергії, погіршення стану шерсті, проблеми шкіри й втрата апетиту, а також, як ми вже згадували, підвищена вразливість організму до інфекцій.

Що можна зробити, щоб знизити рівень стресу у вашого собаки?

Профілактика завжди краща за лікування, отже, в першу чергу намагайтесь обрати собаку, яка не буде схильною до стресу! У собак, що виросли в родинах, добре виховані та звиклі до життя з людьми й мають спокійних матерів, є куди більше шансів стати врівноваженими тваринами в дорослому віці.

Якщо ви взяли собаку, про якого нічого не знаєте, і він страждає від стресу, проконсультуйтеся з ветеринаром. Є препарати й розпилювачі феромонів, які можуть допомогти. Інший варіант — звернутися за консультацією до фахівця з корекції поведінки. Можливо, вам достатньо буде зробити незначні зміни вдома, щоб допомогти собаці почуватися більш спокійно.

Вас, певно, це здивує, але є корми для боротьби зі стресом, які теж можуть зарадити. Легкозасвоювані, збалансовані, повноцінні корми для здорового травлення, безумовно, допоможуть, якщо у вашого собаки є кишкові розлади, зумовлені стресом. Також є корми з натуральними добавками, ефективність яких у боротьбі зі стресом теж доведена.

Стрес у собак може мати багато причин і безліч наслідків, але не треба зневірятися — що більше ми розуміємо про цих складних тварин, то більше способів маємо, щоб допомогти їм. Якщо у вас коли-небудь виникне відчуття, що ваш собака тривожиться або страждає від стресу, порадьтеся з ветеринаром. Чим раніше ви почнете шукати причини, тим швидше зможете покращити життя вашого собаки.

Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA