
Пребіотики для котів: що це і чому вони такі важливі для здоров'я травної системи?
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця
Природа дивовижна і захоплива. Як і у всіх ссавців, зокрема у людей, у кишківнику котів живуть мільярди мікроорганізмів, відомі як кишкова мікрофлора, що відіграє значну роль у низці біологічних процесів. Коти перебувають у так званих симбіотичних відносинах із цими мікроорганізмами, тобто існують разом і приносять багато користі один одному.
В організмі вашого кота є багато різних осередків мікрофлори, наприклад, на шкірі та у пащі, але мікрофлора кишківника найбільш значуща серед них усіх. Власне, чимало науковців захоплено вивчають мікрофлору кишківника, адже ми дізнаємося про все більш разючі та важливі ролі, які вона щодня відіграє у здоров'ї.
І ось тут на сцені з'являються пребіотики…
Що ж вони собою являють і які функції виконують?
Пребіотики — це різновиди клітковини, якою харчуються організми, з котрих складається мікрофлора (навіть мікроорганізмам потрібно їсти, згодні?).
Клітковину з харчових продуктів можна умовно розділити на розчинну (розчиняється у воді) і нерозчинну (не розчиняється). Пребіотики — це розчинна клітковина з таких інгредієнтів як буряковий жом, насіння льону і гарбуз. Вони є їжею для корисних бактерій мікрофлори, тож вкрай необхідні для підтримання здорового балансу, як і задумала природа.
Корисні бактерії перетравлюють ті харчові інгредієнти, наприклад, клітковину, які не може перетравити організм кота. У результаті серед інших поживних речовин утворюються коротколанцюгові жирні кислоти, які забезпечують живлення клітин кишківника і його здоров'я. Це відповідно допомагає не пропускати шкідливі бактерії, зміцнюючи бар'єрну функцію кишківника. Ці корисні бактерії також допомагають синтезувати важливі вітаміни та підсилити імунну систему, щоб контролювати розмноження шкідливих бактерій.
Ви також могли чути термін «пробіотики», важливо розуміти, чим вони відрізняються.
Пребіотики чи пробіотики
Пробіотики — це саме і є корисні бактерії. Задача харчової добавки з пробіотиками — збільшити популяцію корисних бактерій, просто додаючи їх у травний тракт. Хоча це безумовно чудово, вони сприяють здоров'ю кишківника і захищають від певних захворювань, для пробіотиків характерні певні недоліки, якщо порівнювати їх із пребіотиками.
Шлунок має дуже агресивне кисле середовище. Велика кількість бактерій із пробіотичних харчових добавок просто не виживає в ньому, тож вони навіть не дістаються до тих відділів кишківника, де вони потрібні. Ба більше, порівняно з трильйонами бактерій у складі кишкової мікрофлори, навіть мільйони бактерій, які виживають у кислому середовищі шлунка, становлять лише мізерну частку від їхньої загальної чисельності. Тому часто пробіотики справляють лише короткотривалий ефект.
На відміну від них, кислота в шлунку ніяк не впливає на пребіотики, тож вони завжди дістаються туди, куди потрібно. І, через те, що це клітковина, пребіотики також можуть мати інші переваги.
Численні переваги пробіотиків для вашого кота
Клітковина допомагає уповільнити просування їжі кишковим трактом, тож може допомогти у випадку діареї. А з іншого боку вона збільшує об'єм випорожнень, тому також може допомогти й від закрепу. Хитро влаштовано, еге ж?
Крім того, клітковина надовго забезпечує відчуття ситості, тож може сприяти тому, щоб кіт залишався струнким або подолав проблеми із зайвою вагою, якщо вона в нього є.
Кишкова мікрофлора також надзвичайно важлива для імунної системи вашого кота. Збереження цього середовища і корисних бактерій, які в ньому живуть, в гарному стані допомагає в боротьбі з інфекціями, зміцнює імунну систему і знижує частоту виникнення аутоімунних захворювань.
Не забувайте, що раціон завжди має бути повноцінним і збалансованим, тому завжди радьтеся з ветеринаром, перш ніж додавати новий інгредієнт або переводити кота на новий корм.
Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA