Що таке кишкова мікрофлора вашого кота і чому вона важлива?

Публікація: Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
хв читання (Час читання: 5 хвилин)

Сірий кіт із білими грудьми лежить із закритими очима, в той час, як турботливий власник почухує його під підборіддям

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Ви, можливо, помітили, що термін «кишкова мікрофлора» зараз є досить трендовим. Правда в тому, що він заслуговує на всю цю надмірну увагу, адже кишкова мікрофлора надзвичайно важлива однаково для людей і котів. Потужність цієї грандіозної екосистеми вже давно відома, та тільки тепер ми починаємо розуміти її справжній устрій і, ймовірно, на нас очікує ще багато відкриттів. Зараз нам відомо, що кишкова мікрофлора може справляти потужний вплив на здоров'я. Безумовно, якщо станеться щось погане, ми очікуватимемо розладу травлення, наприклад надто м'яких випорожнень або нападів діареї, але насправді кишкова мікрофлора може впливати не лише на це.

Що таке кишкова мікрофлора?

Наведемо визначення мікрофлори: «сукупність генетичного матеріалу мікроорганізмів у певному середовищі». У випадку з кишковою мікрофлорою, це мільйони крихітних організмів, що живуть у кишківнику вашого кота. Здебільшого це бактерії, але там трапляються й одноклітинні та інші цікаві та дивовижні мешканці. У інших частин тіла також є своя мікрофлора, наприклад на шкірі та в роті, які теж заселені бактеріями та іншими організмами. Але кишкова мікрофлора — дійсно в центрі уваги.

Різна їжа живить різні типи організмів, тож раціон відіграє значну роль у складі мікрофлори котів. А позаяк у їхньому раціоні повинне бути м'ясо, то і їхня мікрофлора зазвичай відрізняється від мікрофлори собак і людей.

Чому кишкова мікрофлора така важлива для котів?

Багато бактерій та інших мікроорганізмів, що складають мікрофлору, а надто комбінація багатьох різних типів, надзвичайно корисні для вашого кота. Ось деякі з важливих функцій, які вони виконують:

  • Перетравлюють деякі продукти, які не може перетравити організм кота 

  • Забезпечують живлення клітин кишківника та дбають про те, щоб слизова оболонка була здоровою та міцною

  • Не допускають розмноження патогенних бактерій

  • Підтримують здоров'я імунної системи

  • Допомагають синтезувати деякі вітаміни

Збалансована кишкова мікрофлора може навіть сприяти збереженню здорової ваги вашим котом. Крім того, є тісний зв'язок між кишківником і мозком, а це означає, що здорова кишкова мікрофлора допомагає вашому коту бути не лише здоровим, але й щасливим!

Які в багатьох інших випадках, ми помічаємо, наскільки щось є чудовим, лише коли втрачаємо його! Коли йдеться про кишкову мікрофлору, це називається дисбактеріозом, тобто порушенням балансу між різними типами усіх цих бактерій. Розмноження мікроорганізмів, які не можуть зашкодити, коли їхня кількість невелика, зазвичай стримується «корисними» бактеріями, але якщо «погані» починають перемагати, ідеально збалансована система поступово виходить із ладу. До цього може призвести зміна раціону, застосування антибіотиків або хронічний стрес.

Як ви розумієте, з появою дисбактеріозу ваш кіт втрачає усі чудові переваги здорової мікрофлори. Він може спричинити авітаміноз, пошкодження та запалення стінок кишківника, появу інфекцій, небажаних реакцій на харчові продукти та ослаблення імунної системи. Організм кота більше не зможе повноцінно перетравлювати їжу, тож він також може втратити вагу.

Що можна робити для збереження балансу кишкової мікрофлори кота?

Зараз, коли ви розумієте переваги здорової кишкової мікрофлори для свого кота та важливу роль, яку відіграє раціон, запитайте ветеринара про корм для котів, який сприяє збереженню здоров'я мікрофлори. Він підтримає мікрофлору та забезпечить її усіма необхідними поживними речовинами для максимального збільшення цих переваг.

Намагайтеся застосовувати антибіотики лише в разі крайньої потреби. Ми живемо у світі, де резистентність до антибіотиків стала реальною загрозою. Нам відомо, що вони також винищують корисні бактерії, тож намагайтеся дослухатися до порад ветеринара і за всякої можливості уникати застосування антибіотиків.

Обговоріть із ветеринаром умови життя вашого кота вдома. Коти — дуже делікатні створіння схильні до стресу, особливо якщо поряд живуть інші коти. Можливо, вам вдасться зробити невеликі прості зміни вдома, які сприятимуть щасливому життю та здоровому кишківнику.

Навіть якщо у вашого кота з якихось причин з'явився дисбактеріоз, не варто втрачати надію. Ветеринар може запропонувати вам спеціальний корм, який допоможе забезпечити живлення для хороших бактерій. Він також може порекомендувати пробіотики, це харчові добавки, що містять велику кількість певних штамів корисних бактерій для підтримання здорової мікрофлори.

Як завжди, якщо щось вас непокоїть, просто запитайте про це у ветеринара. Ми завжди раді допомогти і краще оглянемо вашого кота зайвий раз, ніж тоді, коли вже запізно.

Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA