Панкреатит у котів: ознаки, причини й лікування

$authorText
хвилин : Час читання

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Панкреатит у котів — це запалення підшлункової залози. Але яка взагалі функція в підшлункової залози? І чому вона запалюється? Попри те, що це порівняно рідкісне захворювання, уміння розпізнавати симптоми панкреатиту в котів може виявитися важливим для здоров’я вашого улюбленця.

Розпізнавання симптомів панкреатиту в котів

Підшлункова залоза — це невеликий орган, розташований між шлунком і кишківником у котів. Цей орган має дві функції: виробляє гормони інсулін і глюкагон (які підтримують сталість рівня цукру в крові), а також ферменти для травлення (які допомагають розщеплювати жири, білки та вуглеводи в тонкому кишківнику). 

Загалом є чотири основні проблеми, які можуть виникнути з підшлунковою залозою:

  • Панкреатит. Це запалення підшлункової залози, через яке крізь пошкоджені клітини просочуються ферменти. Ці ферменти є руйнівними для підшлункової залози та прилеглих тканин, вони спричиняють біль і потенційно можуть призвести до масштабного пошкодження тканин. Решту статті присвячено переважно саме панкреатиту.

  • Цукровий діабет. Це захворювання вражає ендокринні клітини підшлункової залози. Розрізняють два типи діабету: діабет першого типу, коли імунна система організму вбиває клітини, що виробляють інсулін (значно частіше спостерігається в собак і людей, ніж у котів), і діабет другого типу, зумовлений ожирінням і резистентністю до інсуліну, а також зменшенням обсягу інсуліну, що виробляється. Останній піддається лікуванню в деяких випадках.

  • Екзокринна недостатність підшлункової залози (ЕНПЗ). У цьому випадку підшлункова залоза не виробляє в достатній кількості ферменти, потрібні для розщеплення поживних речовин у тонкому кишківнику, насамперед жирів. Тварини з ЕНПЗ зазвичай відчувають сильний голод, але їм важко підтримувати вагу. ЕНПЗ у котів спостерігається вкрай рідко.

  • Рак. Рак може виникнути в підшлунковій залозі, як і в будь-якій іншій системі організму.

Через широкий спектр завдань, які виконує підшлункова залоза, ознаки проблем із нею часто схожі на симптоми інших захворювань. Ось деякі із цих ознак:

Кіт із перев’язаною лапою одужує в післяопераційному комірі у формі квітки.

  • Млявість.

  • Зневоднення.

  • Постійне відчуття спраги та сечовипускання (які легко сплутати з ознаками цукрового діабету).

  • Поганий апетит або повна відмова від їжі.

  • Втрата ваги.

Блювання та біль у животі також можуть бути ознаками захворювання, але ці симптоми частіше спостерігаються в людей і собак, хворих на панкреатит, ніж у котів. Коти, які повністю відмовляються від їжі через панкреатит (або будь-яку іншу причину), схильні до ризику розвитку ліпідозу печінки (жирової дистрофії печінки). У таких котів також можуть спостерігатися ознаки жовтяниці, наприклад пожовтіння слизової оболонки ясен і очей, як зазначають фахівці Pet Health Network. Навіть такі невиразні симптоми, як млявість і зниження апетиту, мають стати приводом для візиту до ветеринарного лікаря. Ліпідоз печінки — це серйозний стан, який швидко може призвести до загибелі тварини, тому, якщо ваш кіт перестає їсти, йому негайно потрібна допомога ветеринарного лікаря, а можливо навіть госпіталізація. Що раніше ви помітите симптоми та почнете лікування, то кращим може бути прогноз для вашого кота.

Що призводить до панкреатиту в котів?

Достеменна причина в більшості випадків панкреатиту в котів невідома. Хоча цей стан іноді пов’язують із тим, що коти проковтнули отруту, заразилися паразитарними інфекціями або зазнали травм, як-от внаслідок автомобільної аварії.

Анатомія підшлункової залози, печінки та кишківника в котів дещо відрізняється від анатомічної будови в собак, тому ці органи мають більшу тенденцію взаємно впливати один на одного. Через це в котів панкреатит нерідко супроводжується запальними захворюваннями кишківника або холангіогепатитом — розповсюдженим захворюванням, що викликає запалення в печінці. Такий стан називають тріадитом через наявність трьох компонентів. У собак простежується зв’язок між надмірно жирною їжею та виникненням панкреатиту, водночас для котів жир не вважається чинником, що провокує це захворювання.

Діагностика панкреатиту в котів

Панкреатит у котів поділяють на дві категорії: гострий (що виникає раптово) або хронічний (що триває довго). Обидва типи можуть мати легкий або важкий перебіг. У деяких котів, як не прикро, також можуть виникати періодичні загострення панкреатиту. Всесвітня асоціація ветеринарної медицини дрібних домашніх тварин (World Small Animal Veterinary Association) звертає увагу на значну різницю між кількістю котів, які хворіють на панкреатит, і кількістю котів, яким ставлять діагноз і проводять лікування. Це насамперед пов’язано з тим, що в котів із легкою формою захворювання може спостерігатися дуже мало симптомів хвороби. Нетипові для певного захворювання симптоми можуть не підштовхнути власників домашніх улюбленців до планування візиту до ветеринарного лікаря. Також нелегко поставити остаточний діагноз панкреатиту в котів без проведення ультразвукового дослідження. Його буває важко виявити навіть за допомогою УЗД, а іноді потрібен фахівець і проведення біопсії.

На щастя, учені, які досліджують здоров’я тварин, постійно вдосконалюють наявні інструменти діагностики. Тест на імунореактивність котячої панкреатичної ліпази (fPLI) — це простий неінвазивний аналіз крові, за допомогою якого виявляються маркери панкреатиту. Аналіз крові для вимірювання рівня трипсиноподібної імунореактивності в сироватці (fTLI) не такий надійний для діагностики панкреатиту, як fPLI, але він може допомогти виявити екзокринну недостатність підшлункової залози — захворювання, що, як зазначено в Довіднику MSD для ветеринарних лікарів (Merck MSD Veterinary Manual), може виникнути в котів із хронічним панкреатитом.

Попри вдосконалення інструментів діагностики, часто діагноз «панкреатит» у котів залишається припущенням, оскільки ветеринарні лікарі не можуть судити напевно за зовнішніми ознаками (якщо тільки не проведено біопсію тканини підшлункової залози, а вона робиться вкрай рідко).

Лікування панкреатиту в котів: екстрена допомога

Гострий панкреатит становить дуже серйозну небезпеку для котів і майже завжди вимагає госпіталізації. Лікування хронічного панкреатиту, залежно від тяжкості захворювання, може вимагати періодичних візитів до ветеринарної клініки, але іноді його можна проводити в домашніх умовах.

Під час госпіталізації коту вводитимуть рідину внутрішньовенно. Це необхідно для більшості госпіталізованих пацієнтів, щоб підтримувати водний баланс і достатню кількість мінералів, таких як натрій і калій, в організмі, особливо якщо кіт блює. Коту можуть уводити антибіотики, щоб звести до мінімуму ризик розвитку гнійного (інфекційного) панкреатиту. Ветеринарні лікарі в клініці також даватимуть коту знеболювальне, а за потреби — ліки проти нудоти. Полегшення нудоти та знеболення можуть допомогти швидше відновити апетит у кота. Через ризик розвитку ліпідозу печінки, коли коти відмовляються від корму, їм можуть поставити зонд для ентерального годування, щоб ветеринарний лікар міг забезпечити належне харчування. Зонд уводиться через ніс або, за потреби, безпосередньо в стравохід, якщо необхідна трубка більшого діаметра.

Годування кота в період одужання

Ветеринарний лікар відпустить кота додому, коли пересвідчиться, що той або харчується самостійно, або ви зможете годувати його в інший спосіб, наприклад, за допомогою зонда, про який уже згадувалося раніше.

Є різні види зондів для ентерального годування. Один із розповсюджених видів під’єднується до м’якого нашийника, який дозволяє коту нормально рухатися та гратися під наглядом. Ветеринарний лікар розповість про різні варіанти та навчить вас, як вводити через зонд їжу, воду та ліки. Хоча на вигляд зонди можуть здаватися жахливими та такими, що завдають болю, насправді вони порівняно прості у використанні, безпечні для котів і надзвичайно важливі для отримання ними необхідних калорій та поживних речовин.

Ветеринарний лікар простежить, щоб ви придбали саме той корм, який підходить вашому коту. Він має бути легкозасвоюваним, можливо, навіть лікувальним кормом, який також корисний в разі захворювання кишківника або печінки. Обов’язково ретельно дотримуйтеся рекомендацій ветеринарного лікаря щодо годування, оскільки повноцінне харчування має вирішальне значення для відновлення здоров’я тварини.

Хоча важкі випадки вимагають госпіталізації та кваліфікованого догляду, часто панкреатит у котів має легкий перебіг і не становить загрози для здоров’я. Навчитися помічати симптоми та швидко реагувати на них — найкращий спосіб зберегти здоров’я вашого кота. Навіть коти, у яких з’являються додаткові проблеми, наприклад екзокринна недостатність підшлункової залози або цукровий діабет, за умови відповідного догляду можуть прожити довге та щасливе життя.

Автор

Доктор ветеринарної медицини Мінді Коен

Мінді Коен – ветеринарний лікар із Філадельфії й випускниця Школи ветеринарної медицини Університету Пенсильванії. Вона є власницею собаки з притулку на прізвисько Джем. Мінді любить ходити в походи з Джемом, слухаючи подкасти про Громадянську війну в США й Авраама Лінкольна.

 

Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA та Dr. Emma Milne BVSc FRCVS