Захворювання зубів і догляд за зубами в котів

Публікація:
хвилин : Час читання

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Здоров'я зубів є важливим не лише для нашого добробуту, воно також дуже важливе для здоров'я вашого кота. Кожен, у кого боліли ясна або зуби, знає, наскільки неприємним може бути біль у роті, і розуміє, що догляд за зубами є невіддільним складником міцного здоров'я зубів. Нарівні з профілактичним доглядом за зубами дуже важливо знати, як помітити ознаки та симптоми захворювань зубів у котів.

Що являють собою захворювання зубів у котів?

Підтримувати чистоту зубів кота може бути складно, тому проблеми зі здоров'ям зубів є поширеним явищем серед котів. Насправді дослідження свідчать про те, що у віці приблизно двох років 70% котів мають ті чи інші ознаки захворювань зубів. Проблеми найчастіше починаються з накопичення нальоту, який твердіє та утворює зубний камінь. Якщо його не видаляти, це може призвести до гінгівіту, запалення ясен, що супроводжується сильним болем, а згодом і до захворювання пародонту. У котів можуть випадати зуби, а крім того, вони мають підвищену схильність до інфекцій. Бактерії з осередку інфекції можуть потрапляти в кров і призводити до ураження інших органів, як-от серця та нирок.

Що є причиною захворювання зубів у котів?

Зубний наліт (безбарвна плівка на зубах у кота) — причина неприємного запаху з ротової порожнини та запалення ясен. Зубний наліт виникає, коли бактерії взаємодіють із цукристими складниками корму. Цей процес абсолютно ідентичний у котів і людей. Люди можуть видаляти зубний наліт за допомогою щітки, та оскільки ваш кіт не чистить зуби так, як ви, наліт у нього може призвести до утворення зубного каменю. Зубний камінь — це ззатвердіння зубного нальоту, шар якого поступово стає все товстішим і товстішим. З нього формуються тверді відкладення жовтуватого кольору на зубах, особливо біля лінії ясен. Ці відкладення подразнюють ясна, провокуючи появу набряку, почервоніння та запалення, тобто гінгівіту. Якщо не вжити заходів, у кота може початися захворювання пародонту, яке може зруйнувати ясна й тканини, що забезпечують фіксацію зубів.

Є декілька чинників, які можуть спричиняти проблеми зі здоров'ям зубів у котів. До них належить перелічене нижче:

Їжа: якщо годувати котів липким кормом, це може призвести до швидшого накопичення зубного нальоту.

Особливості породи: Коти певних порід, наприклад сіамські та перські, більш схильні до захворювань зубів.

У більшості котів захворювання зубів можна попередити й вилікувати. Догляд за зубами та яснами кота може видаватися складним завданням, але, якщо ви почнете, коли кіт ще зовсім маленький, і набудете цю звичку, чищення зубів стане для нього такою ж важливою частиною повсякденного життя, як і для вас. 

Передусім попросіть ветеринарного лікаря перевірити зуби вашого кота, щоб з'ясувати, чи немає в нього проблем, які потребують фахової допомоги. Коли зуби вашого кота почистять і вони повернуться до належного початкового стану, можна починати гігієнічні процедури для зубів у домашніх умовах. Ветеринарний лікар розповість вам про процедуру регулярного чищення зубів у кота (так, багатьом котам її можна робити в домашніх умовах). Завдяки дбайливому підходу й певному терпінню багато котів із задоволенням погоджуються на чищення зубів. Ветеринарний лікар або його асистент можуть показати вам, як це робиться. Читайте далі, і ви дізнаєтеся, що в разі неможливості почистити зуби можна використовувати спеціальні корми, розроблені для того, щоб чистити зуби коту замість вас.

Чи є в мого кота захворювання зубів?

Якщо у вашого кота є проблеми зі здоров'ям зубів, найпершим, що ви помітите, зазвичай буде неприємний запах із рота. Якщо ви помітите у свого кота будь-яку з наведених нижче ознак, зверніться до ветеринарного лікаря для проведення повного обстеження, оскільки це може означати, що в нього є проблеми із зубами:

  • Неприємний запах із рота
  • Біль у роті
  • Утруднене вживання їжі; може складатися враження, ніби кіт хоче їсти, але відмовляється
  • Розхитані зуби або втрата зубів
  • Торкання лапою або потирання рота
  • Кровоточивість ясен
  • Жовтий або коричневий зубний камінь на зубах
  • Надмірне виділення слини
  • Неохайна шерсть: коти, які страждають від болю в роті, можуть перестати вилизуватися.

Поширені ознаки захворювань зубів

Важливість правильного харчування

Корм, який споживає ваш кіт, має важливе значення для загального стану його здоров'я та добробуту, зокрема для здоров'я зубів. Високоякісний корм для котів здатен підтримувати імунну систему й допомагати запобігати інфекціям. 

Є сухі корми зі спеціальними волокнами, які відрізняються більшим розміром шматочків. Це означає, що коту доведеться пережовувати корм, а спеціальним чином розташовані волокна добре очистять його зуби. Такі корми можуть суттєво покращити здоров'я зубів у довгостроковій перспективі.

Не забувайте, що ніколи не варто змінювати корм без консультації з ветеринарним лікарем, і завжди міняйте корм поступово, упродовж 5—7 днів, щоб уникнути розладу шлунка або відмови від їжі. Також важливо не використовувати корми для догляду за зубами, якщо проблема у вашого кота значно серйозніша, ніж незначні відкладення зубного нальоту. Якщо в нього є зубний камінь або гінгівіт, спочатку необхідно належним чином почистити зуби від каменю та годувати кота тільки м'якою їжею, доки біль і запалення не зникнуть.

Підіб'ємо підсумки

В усьому, що стосується здоров'я, профілактика значно краща за лікування. Якщо ви завели кошеня, одразу ж починайте чистити йому зуби. Що раніше ви почнете, то легше вам і вашому коту це вдаватиметься. Ніколи не використовуйте зубну пасту для людей: багатьом тваринам не подобається саме її смак, до того ж вона розрахована на те, щоб її спінили й виплюнули. Користуйтеся тільки зубною пастою, розробленою для котів.

Навіть якщо ваш кіт уже старший, почати ніколи не пізно. Відвідайте ветеринарного лікаря для перевірки стану його зубів і, за необхідності, чищення. Пам'ятайте, що регулярне чищення зубів є найкращим перевіреним способом профілактики захворювань зубів як у котів, так і в людей. Але не засмучуйтеся, якщо на заваді добрим намірам стане ваша зайнятість або норовлива вдача вашого кота. Поговоріть із ветеринарним лікарем про спеціальні корми, які можуть значно полегшити життя вам обом!

Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA та Dr. Emma Milne BVSc FRCVS