Коліт у котів: причини, симптоми та лікування

Публікація: Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
хв читання (Час читання: 5 хвилин)

Сірий кіт із білою грудкою вмостився на руках у власника і замружив очі

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Знайдіть корм, який відповідає потребам вашого улюбленця

Ви звернули увагу, що вашому коту важко сходити в туалет? А може, навіть, помітили діарею, кров або слиз у випорожненнях? У такому разі ваш кіт ймовірно страждає на коліт або запалення товстого кишківника. Це може спричиняти для нього неабиякий дискомфорт, а з огляду на те, що причини можуть бути як відносно незначними, так і досить серйозними, намагайтеся своєчасно розпізнати це захворювання і зрозуміти, що відбувається.

Причини коліту в котів

Найбільш поширеним коліт є в котів до п'яти років, проте може виникнути в будь-якому віці. Найбільш характерними причинами є:

  • Ентеропатія, що піддається лікуванню за допомогою дієтотерапії. Це одна з хвороб, які раніше мали назву запальне захворювання кишківника (ЗЗК). Тепер, спільно з іншими розладами, такими як ентеропатія, що піддається лікуванню стероїдами, для них вживається більш широкий термін «хронічна ентеропатія» (ХЕ). Ним користуються, щоб описати будь-який хронічний розлад травного тракту, зазвичай усіх станів, що тривають понад три тижні.
  • Небажані реакції на корм. Коліт можуть спричинити алергії та непереносимість певних харчових продуктів. З найбільшою вірогідністю він триватиме, поки з раціону не буде виключено відповідний інгредієнт.
  • Паразити.
  • Стрес. Причиною коліту можуть бути стресові ситуації, наприклад народження дитини, поїздка до притулку або просто проживання в одному домі з іншими котами.
  • Пухлини та поліпи в кишківнику.
  • Інфекції.
  • Проковтування неїстівних речей.

Симптоми коліту

Ми вже зазначали, що найбільш характерними симптомами коліту є кров та слиз у випорожненнях. Іноді це також супроводжується діареєю і можна помітити, що коту важко сходити в туалет або він проводить у лотку значно більше часу ніж зазвичай. Це пояснюється тим, що він відчуває позиви до випорожнення, навіть якщо в туалет йому насправді не потрібно. Якщо ви помітите, що кіт сильно напружується, щоб сходити в туалет, вкрай важливо одразу показати його ветеринару. Почасти це пов’язано з тим, що коліт необхідно лікувати, але також і з тим, що напруження може бути проявом циститу або затримки сечовипускання, а цей стан уже потребує екстреної медичної допомоги.

Якщо кіт ходить у туалет на вулиці, вам буде складно помітити проблеми з травленням та випорожненнями. Коли коліт триває довго (хронічний коліт), ви можете помітити, що кіт худне, стає апатичним або відмовляється їсти. Коли йдеться про домашніх улюбленців, необхідно бути спостережливим у всьому. Якщо вам відомо, що є нормою, ви швидко помітите, якщо щось піде не так.

Лікування коліту

Зрозуміло, що лікування буде різним, залежно від причини виникнення коліту, адже їх багато. У багатьох випадках котам стає краще за декілька днів, особливо, якщо причиною була нахабно поцуплена їжа з вашого столу, проте відвідати ветеринара необхідно, якщо проблема триває понад 48 годин і коту очевидно боляче. Корисно взяти із собою зразок випорожнень, бо ветеринару може знадобитися проаналізувати їх на наявність паразитів або інфекцій.

Лікування може полягати в:

  • Зміні корму. З огляду на те, що в багатьох випадках коліт піддається лікуванню дієтотерапією, ветеринар може призначити коту легкозасвоюваний корм, створений спеціально для того, щоб допомогти ШКТ швидко відновитися. Такі корми часто є гарними джерелами пребіотиків, що сприяють бактеріям, які забезпечують здоров’я кишківника. Вам може бути потрібно годувати свого кота цим кормом певний обмежений період часу, а можна й далі користуватися ним, якщо ви з ветеринаром вважатимете, що він корисний коту в довгостроковій перспективі.

     

  • Іноді для лікування коліту потрібні протизапальні засоби. Гарний протизапальний ефект мають стероїди. Їх можна давати впродовж декількох днів або довше у випадку хронічної хвороби.

     

  • Якщо у ветеринара є підозра на алергію або непереносимість, він може порадити спробувати дієтотерапію. Вона зазвичай полягає в годуванні кота кормом із гідролізованими білками, що виключає можливість появи алергічної реакції. Іноді ветеринар може порекомендувати джерело білка, якого ваш кіт раніше не споживав, приміром, качку. Ймовірно, коту доведеться назавжди перейти на новий корм.

  • Ветеринар також може призначити антибіотики, якщо вважатиме, що цей випадок ентеропатії піддається лікуванню ними.

  • Якщо в кота знайдуть глисти, ветеринар призначить лікування і відповідний курс постійної профілактики.

  • Коти досить схильні до стресу, особливо, якщо живуть в одному домі, або на одній території з багатьма іншими котами. Ветеринар може запропонувати ліки для зменшення стресу, проте часто зміна домашнього оточення та використання таких пристроїв, як розпилювачі феромонів, також можуть суттєво покращити ситуацію.

  • У випадку пухлин, поліпів або сторонніх предметів у кишківнику може знадобитися хірургічне втручання.

Коліт у котів зазвичай не є приводом для сильного хвилювання, проте обстеження важливе на той випадок, якщо його причиною є якась більш серйозна проблема. Ветеринар завжди радше прийме вас на ранній стадії, ніж ризикуватиме, що кіт сильно захворіє, тому не соромтеся звертатися по допомогу, якщо вас щось насторожило!

Схвалено Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA